Velký zub je pro narvala zbraní, ale funguje jinak, než byste si mysleli
Narval jednorohý je malý ozubený kytovec, který žije v chladných mořích kolem severního polárního kruhu. Jeho druhové jméno je ale zavádějící, protože „roh“ narvalů je ve skutečnosti „kel“, tedy zub, protažený levý špičák horní čelisti.
Kel narvalů může dorůstat délky až tři metry a je protkaný hustou sítí nervů, kterých může být až 10 milionů. K čemu jim ale kel je? K prorážení ledu? Přenosu zvukových vln? Nebo snad k harpunování kořisti?
TIP: Jak vyšetřit zdravotní stav velryb? Pomocí velryboptér
Zajímavou odpověď nedávno nabídly záběry, které pro vědce získaly drony. Na těchto záběrech je patrné, že narvalové svými kly podnikají nenápadné výpady, jejichž pomocí omráčí kořist předtím, než ji úspěšně shltnou. Jak se zdá, kly narvalů jsou zřejmě nástrojem k lovu, i když nefungují jako harpuna.
WWF
PřírodaMilovníci rozpálených skal
Kozorožec núbijský (Capra nubiana) je jediným druhem kozorožce, jenž je adaptován pro život v horkých a suchých oblastech. Žije v horských regionech severovýchodní Afriky a na Středním východě v nadmořských výškách do 3 000 metrů, kde si vybírá ty nejodlehlejší, nejvyšší a nejstrmější skalní stěny. V rámci tohoto druhu je velmi výrazný pohlavní dimorfismus – samci váží kolem 60 kilogramů a dorůstají délky kolem 125 cm, zatímco samice jsou maximálně kolem 30 kg těžké a ne delší než 105 cm. Vroubené rohy samců mohou být až 120 cm dlouhé a docházejí uplatnění při bojích o dominanci. Jejich srážky ale jen zřídka končí zraněním. (foto: Shutterstock)