Problém s pesticidy: Mohou vyvolávat trvalé poruchy ve vývoji mozku čmeláků

07.03.2020 - Stanislav Mihulka

<p>Snímky mozků čmeláků krmených pesticidem ukázaly abnormální růst.</p>

Snímky mozků čmeláků krmených pesticidem ukázaly abnormální růst.


Reklama

Ve světě rychle ubývá čmeláků. Náležejí přitom k významným opylovačům a jejich vymizení by mohlo být nepříznivý dopad na ekosystémy. Viníkem jsou přinejmenším zčásti lidé se svými aktivitami, včetně rozsáhlého postřikování zemědělských kultur chemickými látkami, jako jsou pesticidy.

Britští vědci nedávno uspořádali experiment, v němž dodávali koloniím čmeláků umělý nektar, který byl záměrně kontaminovaný pesticidem. Tímto nektarem pak čmeláci krmili své potomstvo. Když se z takto krmených larev vylíhli čmeláci, vědci je po 3 a pak ještě znovu po 12 dnech podrobili celé řadě testů, zaměřených na jejich schopnost učení a fungování nervové soustavy.

TIP: Zpomalovače hoření a pesticidy jsou hlavními viníky snižování IQ v USA

Nakonec badatelé proskenovali mozky čmeláků pomocí technologie výpočetní mikrotomografie (micro-CT), která se používá na pořizování snímků malých zvířat, ale také biomedicínských vzorků, potravin nebo třeba mikrofosilií. Ukázalo se, že v mozcích čmeláků, kteří byli krmeni pesticidem, vznikají vývojové poruchy, především v oblasti, která ovládá schopnost učení. Co je ještě horší, po vynechání pesticidů ve stravě se vývoj mozku čmeláků nezlepšil. Poškození je tedy zřejmě trvalé.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907