Zpomalovače hoření a pesticidy jsou hlavními viníky snižování IQ v USA

16.01.2020 - Stanislav Mihulka

Mezi lety 2001 a 2016 způsobily chemické látky pokles intelektuálních schopností u více než milionu amerických dětí

<p>Řada chemikálií škodí intelektuálnímu rozvoji dětí</p>

Řada chemikálií škodí intelektuálnímu rozvoji dětí


Reklama

Některé z běžně užívaných chemických látek zasahují do vývoje dětí a mohou vést k omezení jejich intelektuálních schopností. Donedávna se na tomto neblahém vlivu v USA podílely především těžké kovy, zejména olovo a rtuť. Během posledních desetiletí tam ale postupně omezovali používání těchto látek a jejich vliv na děti klesá.

Podle nedávného výzkumu amerických vědců teď byly v roli hlavních škůdců intelektuálního rozvoje dětí těžké kovy vystřídány jinými látkami. Jsou to především zpomalovače hoření a pesticidy. Obsah nebezpečných látek v prostředí se v USA sice postupně snižuje, i tak ale byly tyto látky v letech 2001 až 2016 zodpovědné za více než milion případů snížení intelektuálních schopností.

TIP: Evoluční překvapení: Žáby se stávají odolnými vůči pesticidům

Badatelé to vyjádřili i v počtu ztracených IQ bodů. V letech 2001 a 2002 přišli v USA kvůli působení chemických látek asi o 27 milionů IQ bodů ročně. V letech 2015 a 2016 to bylo přibližně 9 milionů IQ bodů ročně. Celkový pokles negativního vlivu chemikálií na vývoj dětí je sice dobrou zprávou, stále je ale na čem pracovat.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejdražší kartička Pokémon TCG se loni prodala v přepočtu za neuvěřitelných 8,2 milionu korun. (ilustrační foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Dostupnost kyslíku bude pro pilotované vesmírné mise klíčová. (foto: NASACC0)

Vesmír

Vydáte-li se do národního parku Inthanon v severním Thajsku, zastavte se ve vesnici Ban Khun Klang. U ní najdete botanickou zahradu věnovanou stromovým kapradinám. (foto: © Topi Pigula - se souhlasem k publikování)

Příroda

(ilustrační foto: Wikimedia Commons, Satyamon1993CC BY-SA 4.0)

Věda

Evropští lídři 50. let - Richard hrabě von Coudenhove-Kalergi (zcela vlevo) býval označován jako prorok či velvyslanec Evropy. (foto: Wikimedia Commons, van Duinen (Anefo), CC0 1.0)

Historie

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907