Zpomalovače hoření a pesticidy jsou hlavními viníky snižování IQ v USA

16.01.2020 - Stanislav Mihulka

Mezi lety 2001 a 2016 způsobily chemické látky pokles intelektuálních schopností u více než milionu amerických dětí

<p>Řada chemikálií škodí intelektuálnímu rozvoji dětí</p>

Řada chemikálií škodí intelektuálnímu rozvoji dětí


Reklama

Některé z běžně užívaných chemických látek zasahují do vývoje dětí a mohou vést k omezení jejich intelektuálních schopností. Donedávna se na tomto neblahém vlivu v USA podílely především těžké kovy, zejména olovo a rtuť. Během posledních desetiletí tam ale postupně omezovali používání těchto látek a jejich vliv na děti klesá.

Podle nedávného výzkumu amerických vědců teď byly v roli hlavních škůdců intelektuálního rozvoje dětí těžké kovy vystřídány jinými látkami. Jsou to především zpomalovače hoření a pesticidy. Obsah nebezpečných látek v prostředí se v USA sice postupně snižuje, i tak ale byly tyto látky v letech 2001 až 2016 zodpovědné za více než milion případů snížení intelektuálních schopností.

TIP: Evoluční překvapení: Žáby se stávají odolnými vůči pesticidům

Badatelé to vyjádřili i v počtu ztracených IQ bodů. V letech 2001 a 2002 přišli v USA kvůli působení chemických látek asi o 27 milionů IQ bodů ročně. V letech 2015 a 2016 to bylo přibližně 9 milionů IQ bodů ročně. Celkový pokles negativního vlivu chemikálií na vývoj dětí je sice dobrou zprávou, stále je ale na čem pracovat.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Královna měla pro Sarah Forbes Bonettu slabost – i ona se cítila v dětství osamělá a smutná.

Historie

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Nejdůležitějším plynem atmosféry je dusík – plyn špatně rozpustný v kapalinách, který v lidském těle v podobě bublinek dokáže napáchat rozsáhlé škody. 

Zajímavosti

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda
Vesmír

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907