Nošení závoje během slavnostního rituálu má dávné kořeny ve dvou tradicích – židovské a římské. Čemu nevěstin závoj slouží?
Zahalování hlavy, především vlasů, je několikrát zmíněno ve Starém zákoně a jednou vysloveně ve vztahu ke svatebnímu obřadu – v příběhu o Jákobovi a Ráchel. Závoj zde však nevystupuje jako zrovna romantická proprieta: Jákobovi totiž místo krásné Ráchel podstrčí ke svatbě (a následně i do manželského lože) Ráchelinu starší a méně krásnou sestru Leah.
V římských zvycích (pravděpodobně vypůjčených ze starších středomořských kultur) sloužilo zakrytí nevěsty k ochraně před zlými duchy. Mladá žena totiž vykročila z domu svého otce, kde ji chránil rodinný numen, strážný duch, avšak ještě nevkročila do domu budoucího manžela, kde ji očekával nový duch. Ocitla se tak ve zranitelné pozici a bylo třeba ji skrýt před hledajícíma očima démonů.
V obou tradicích pak byly volně rozpuštěné a nekryté vlasy symbolem svobody a nosit je mohly pouze neprovdané dívky nebo prostitutky. Od poctivé manželky se očekávalo pokrývání hlavy – veřejné odložení šátku se dokonce mohlo považovat za symbolické vystoupení z manželství.
100+1 zahraniční zajímavost
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)