Rentgenová observatoř Chandra pozorovala extrémně rychlý výtrysk hmoty černé díry. Jeho rychlost odpovídala 80 % rychlosti světla
Černé díry jsou za normálních okolností klidné a nijak nápadně se neprojevují. Pokud se jim ovšem podaří ulovit nějakou hmotu, obvykle to stojí za to. Americká vesmírná rentgenová observatoř Chandra nedávno přistihla při činu jednu takovou černou díru a podařilo se jí ve videosekvenci zachytit její výtrysk hmoty.
Jde o černou díru, která je se svým hvězdným společníkem součástí systému MAXI J1820+07. Tento systém se nachází v naší Galaxii, ve vzdálenosti asi 10 tisíc světlených let od Sluneční soustavy. Tato černá díra má hmotnost asi 8 Sluncí, takže jde o černou díru hvězdné velikosti, která vznikla zhroucením masivní hvězdy.
Průvodcem černé díry v systému MAXI J1820+07 je mnohem subtilnější objekt, o hmotnosti asi poloviny našeho Slunce. Silná gravitace černé díry strhává materiál z tohoto objektu a hmota pak proudí do černé díry v podobě akrečního disku. V tomto disku se hmota zahřívá na velmi vysoké teploty a intenzivně září v rentgenové oblasti spektra.
TIP: Astronomové pozorovali černou díru, která si „říhla“
Část hmoty akrečního disku přitom neskončí v černé díře, ale díky extrémním energiím je občas odpálena směrem pryč od černé díry, v podobě polárních výtrysků hmoty. Observatoř Chandra takový výtrysk černé díry systému MAXI J1820+07 pozorovala v listopadu 2018, v únoru, v květnu a v červnu 2019. Z těchto pozorování pak bylo možné sestavit jednoduchou „videosekvenci“, která tento jev pěkně znázornila. Následné analýzy pak odhalily, že se tento výtrysk hmoty pohyboval zhruba 80 procent rychlosti světla.
ZajímavostiDopadnout na polštář
airbagy pro chodce
kdy: 2012 | omezení: pouze nižší rychlostAirbagy se staly běžnou formou ochrany řidičů i spolujezdců, a řada automobilek se proto zamýšlela, zda by nemohly mírnit také náraz nešťastně zasaženého chodce. Během kolize se měly airbagy na kapotě nafouknout a pokrýt plochu střetu. Ačkoliv je myšlenka na první pohled nosná a snadno realizovatelná, nakonec se neujala. Vnější airbagy byly totiž účinné jen při nižších rychlostech, a pouze pokud nešťastník dopadl přímo na ně. Daleko efektivnější se ukázaly změny v umístění motoru a mřížky chladiče, které pomohly lépe usměrnit případný náraz. (foto: Profimedia)