Rusové trpící zablokováním sociální sítě Instagram už nemusí zoufat. Své strasti budou moci sdílet na nové síti nazvané Smutnogram.
„Sociální síť pro smutné. Sdílejte své smutné fotky, ukažte to svým smutným přátelům, buďte smutní dohromady,“ píše se na přihlašovací stránce Grustnogramu. Nepřihlášení návštěvníci si mohou prohlédnout plánovanou podobu aplikace, která se příliš neliší od instagramu – až na pochmurnou barevnou škálu a ikonku zlomeného srdce, jež nahradilo jásavější srdíčko originálu. Tvůrci černobílé, melancholické alternativy populární americké platformy pro sdílení fotografií a videí ji chtějí spustit už tento týden.
Instagram, který provozuje americká společnost Meta Platforms, je v Rusku nedostupný od poloviny tohoto měsíce. Omezení ruský cenzurní úřad Roskomnadzor, který podobně zakročil i proti Facebooku nebo Twitteru, nejprve zdůvodnil šířením obsahu s nenávistnými projevy vůči ruským občanům.
O týden později ruský soud označil společnost Meta za „extremistickou organizaci“. Firma předtím uvedla, že umožní uživatelům sociálních médií na Ukrajině zveřejňovat zprávy vyzývající k násilí proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi i proti ruským vojákům, které Moskva 24. února vyslala napadnout Ukrajinu.
TIP: V Rusku vzniká alternativa k Instagramu, bude se jmenovat Rossgram
Podle Instagramu zablokování platformy v Rusku zasáhlo 80 milionů uživatelů. Někteří lidé se k němu i dál připojují pomocí virtuální privátní sítě (VPN), přesto se v zemi objevilo několik alternativ domácí výroby.
„Vytvořili jsme Grustnogram, abychom společně truchlili (za odchodem některých služeb) a vzájemně se podpořili,“ prohlásil Afiša Daily Alexandr Tokarev, jeden ze zakladatelů Grustnogramu. Na vývoji aplikace se podle něj podílejí čtyři lidé, objevit by se do konce tohoto týdne měla na Google Play, později i na App Store.
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)