V Rusku vzniká alternativa k Instagramu, bude se jmenovat Rossgram

17.03.2022 - Zuzana Rychlá a ČTK

Ruští podnikatelé chystají pro domácí trh aplikaci pro sdílení fotografií, která by nahradila sociální síť Instagram. Tu Moskva na začátku tohoto týdne zablokovala. Nová služba pojmenovaná Rossgram má začít fungovat od 28. března


Reklama

Instagram, který provozuje americká společnost Meta Platforms, je v Rusku nedostupný od pondělní půlnoci. Omezení oznámil minulý pátek ruský cenzurní úřad Roskomnadzor, který podobně zakročil i proti Facebooku nebo Twitteru. Po síti se podle něj šíří materiály obsahující nenávistné projevy vůči ruským občanům.

Ruská prokuratura k omezení přístupu na Instagram vyzvala po zprávě agentury Reuters, podle které společnost Meta umožní uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Prokuratura také požádala soud, aby označil firmu Meta za extremistickou organizaci.

TIP: Za duhového Putina hrozí v Rusku pobyt za mřížemi

Instagram byl velmi populární mezi ruskou mládeží. Pro mnoho ruských malých a středních podniků i umělců či řemeslníků se navíc stal klíčovým nástrojem pro internetový prodej. V Rusku jsou nyní dostupné i další podobné platformy – VKontaktě a Odnoklassniki. Skupina Gazprom Media loni v listopadu spustila aplikaci Yappy jako domácí konkurenci čínské platformy TikTok.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907