V Rusku vzniká alternativa k Instagramu, bude se jmenovat Rossgram

Ruští podnikatelé chystají pro domácí trh aplikaci pro sdílení fotografií, která by nahradila sociální síť Instagram. Tu Moskva na začátku tohoto týdne zablokovala. Nová služba pojmenovaná Rossgram má začít fungovat od 28. března

17.03.2022 - Zuzana Rychlá a ČTKInstagram, který provozuje americká společnost Meta Platforms, je v Rusku nedostupný od pondělní půlnoci. Omezení oznámil minulý pátek ruský cenzurní úřad Roskomnadzor, který podobně zakročil i proti Facebooku nebo Twitteru. Po síti se podle něj šíří materiály obsahující nenávistné projevy vůči ruským občanům.

Ruská prokuratura k omezení přístupu na Instagram vyzvala po zprávě agentury Reuters, podle které společnost Meta umožní uživatelům v některých zemích vyzývat k násilí proti ruským vojákům v souvislosti s invazí na Ukrajinu. Prokuratura také požádala soud, aby označil firmu Meta za extremistickou organizaci.

TIP: Za duhového Putina hrozí v Rusku pobyt za mřížemi

Instagram byl velmi populární mezi ruskou mládeží. Pro mnoho ruských malých a středních podniků i umělců či řemeslníků se navíc stal klíčovým nástrojem pro internetový prodej. V Rusku jsou nyní dostupné i další podobné platformy – VKontaktě a Odnoklassniki. Skupina Gazprom Media loni v listopadu spustila aplikaci Yappy jako domácí konkurenci čínské platformy TikTok.


Další články v sekci