Skála plná zločinců: Komu se podařilo uniknout ze slavného Alcatrazu?

Ať už byl Capone jakkoliv pověstný kriminálník, jedno se mu upřít nedá: Nikdy se nepokusil z Alcatrazu uprchnout. Řada jiných ovšem odmítla příkoří obávaného útesu snášet a rozhodli se vzít budoucnost do vlastních rukou.

11.06.2021 - Barbora Jelínková



V letech 1934–1963, kdy tamní věznice fungovala, zaznamenali dozorci čtrnáct pokusů o útěk. Zapletlo se do nich 36 mužů a 31 z nich bylo chyceno přímo při činu. Někteří však strážce přemohli, zmocnili se jejich zbraní, při čemž hned několik dozorců utrpělo smrtelná zranění. Následně se uprchlíci ponořili do vod Sanfranciského zálivu v zoufalé snaze dostat se na protější břeh. Téměř nikdo z nich ovšem nedoplaval dál než pár metrů od břehu, a pokud přece jen, silné proudy je později stejně přemohly – s jedinou výjimkou z června 1962, kterou dodnes halí tajemství...

Na motivy skutečnosti

Nejslavnější pokus uprchnout z pekla Alcatrazu se odehrál jen rok před ukončením jeho provozu. O plánovaném zavření nápravného zařízení ovšem nikdo z vězňů samozřejmě nevěděl. Útěku předcházely tak důkladné plány, že ve filmovém či literárním příběhu bychom hrdinům fandili už jen za snahu a vynalézavost. Ostatně snímek podle dané události skutečně vznikl – v Útěku z Alcatrazu z roku 1979 se proslavil Clint Eastwood a později se alcatrazská věznice objevila na plátně ještě několikrát.

Hlavní roli v celém dramatu sehrála trojice trestanců: 34letý Frank Lee Morris a přibližně stejně staří bratři John a Clarence Anglinovi. Prvního jmenovaného poprvé zatkli už v jedenácti letech a od té doby se zapletl do desítek zločinů. Nebyl „vybíravý“ – kradl, přepadával banky a neodradil ho ani fakt, že opakovaně končil ve vězení. Z většiny žalářů však dokázal uprchnout dlouho před odpykáním trestu.

Čtvero odvážných

Morris proto rozhodně nehodlal strávit čtrnáct let v obávaném ostrovním pekle. K překonání tamních zdí měl navíc ty nejlepší předpoklady: S IQ 133 zřejmě převyšoval nejen všechny vězně, ale i dozorce. Jeho kumpáni John a Clarence na tom z hlediska zločinecké kariéry nebyli o moc lépe. Také začínali už v dětství a roku 1961, kdy se všichni tři ocitli v alcatrazských celách, měli za sebou rovněž několik útěků. 

Ke skupině původně patřil ještě o tři roky mladší Allen West, odsouzený kvůli útěku z atlantské věznice, kde si odpykával trest za krádež auta. V osudnou chvíli se však nedostal únikovou cestou z cely a musel zůstat v posteli. Nakonec právě on pomohl FBI sestavit přesnou rekonstrukci události: Výměnou za příslib beztrestnosti s vyšetřovateli spolupracoval, takže dnes víme, jak se vše odehrálo

Pečlivé přípravy

Plán začali čtyři muži spřádat jen krátce poté, co za nimi zaklaply mříže. V průběhu roku 1961 si všimli, že zeď u větrací šachty v zadní části jejich cel narušilo působení mořského vzduchu, a v hlavě se jim okamžitě vylíhl nápad, jak toho využít. Díru bylo třeba mechanicky rozšířit, jenže vhodné nástroje samozřejmě k dispozici neměli. Museli si tedy poradit s tím, co se jim podařilo získat: Používali náhodou nalezený kovový list pily, lžíce ukradené z jídelny s obroušenými hranami nebo vrtačku vyrobenou z motoru vysavače. Veškerý inventář skladovali v tajném prostoru pod stropem cely – průběžně tam přibylo třeba padesát pláštěnek odcizených ze skladu, z nichž si vyrobili provizorní člun. K jeho nafouknutí pak posloužil měch z akordeonu jednoho spoluvězně. 

Práce postupovaly až mučivě pomalu, především proto, že dozorci nesměli pojmout ani stín podezření. Čtveřice odhodlaných kumpánů tak před jejich bedlivými zraky pokaždé díru pečlivě zakryla a situaci venku obhlíželi pomocí improvizovaného periskopu. Nakonec uběhlo dlouhých šest měsíců, než nastal den D.  

Kam se poděli?

V noci z 11. na 12. června 1961 vyrobili vězni ze směsi toaletního papíru a mýdla své figuríny a položili je do postelí, aby zmátli hlídku, která měla později zvonit budíček. Mysleli skutečně na všechno, a dokonce makety opatřili vlastními vlasy. Poté vyrazili ventilační mříž střechy, což byl údajně jediný zvuk, který mohl někdo zaznamenat. Slezli po komínu pekárny na zem, ukrytí před reflektory překonali dvě zdi zakončené ostnatým drátem a přikradli se až na pobřeží, aniž by je kdokoliv zahlédl. Zhruba v tu chvíli sice dozorci začali tušit něco nekalého, ale Morris i oba Anglinové už spustili na hladinu svůj sešitý člun a odpluli. A od té doby je nikdy nikdo neviděl.

Právě zde také končí vyprávění Allena Westa, který musel nedobrovolně zůstat ve své cele. Ani on neměl tušení, zda se jeho kumpáni dostali na druhý břeh. Správa věznice okamžitě zalarmovala policii a FBI. Usilovné pátrání trvalo deset dní a zprvu přineslo slibné výsledky: Moře vydalo zbytky pádla i roztrhané cáry člunu, našla se také peněženka se seznamem kontaktů na přátele a příbuzné bratří Anglinů. To vše naznačovalo, že trojice utonula. Pořád však chybělo to hlavní – těla

Podezřelé indicie

Mezitím byly ze San Francisca hlášeny podezřelé krádeže oděvů a vozidel, tedy přesně těch věcí, které by prchající potřebovali, aby se dostali co nejdál. Nicméně navzdory intenzivnímu vyšetřování jako by se po nich slehla zem. Šance, že se přece jen podaří záhadné zmizení objasnit, s přibývajícím časem rychle klesala. Případ přesto dál žil vlastním životem. 

V roce 1975 se na policii přihlásil někdejší přítel bratří Anglinů Fred Bizzi s fotografií, kterou údajně pořídil v brazilském Riu de Janeiru. Měl na ní být on spolu s Johnem a Clarencem, kteří podle jeho tvrzení uprchli do Jižní Ameriky. Pozdější forenzní analýza prokázala pravost snímku, ale nic dalšího z něj nevzešlo. Po dlouhých sedmnácti letech od události FBI nezbylo než případ uzavřít s tím, že se dotyční při pokusu o útěk s největší pravděpodobností utopili.

Záhada trvá

Otazníky však zůstaly. Mohli snad muži skutečně přežít a utéct do zahraničí? Pokud ano, není vyloučeno, že dosud žijí, přičemž by jim dnes bylo něco přes devadesát. Federální policie na rozdíl od FBI nechala vyšetřování otevřené. A oficiálně neskončí dřív, než se potvrdí smrt všech tří vězňů, nebo dokud nedosáhnou věku 99 let. Naději na rozluštění záhady navíc před pár lety rozdmýchala další podezřelá indicie – dopis podepsaný samotným Johnem Anglinem

TIP: Peklo jménem Alcatraz: Jak vypadal režim v nejznámější věznici?

Autor v něm píše, že trpí rakovinou, a slibuje, že prozradí místo svého útočiště výměnou za lékařskou pomoc. Dále uvádí, že je posledním, kdo z původní trojice přežil – jeho bratr Clarence prý zemřel v roce 2008 a Morris ještě o tři roky dřív. Pravost dopisu se ovšem zatím nepodařilo potvrdit. 

Konec slavného vězení

(Ne)úspěšný útěk tří vězňů uspíšil plány na ukončení provozu alcatrazské věznice, který byl po celou dobu nesmírně nákladný. Paradoxně za to mohly právě faktory, pro něž se vězení stalo tak obávaným. Izolovanost ostrova totiž znamenala nejen komplikované zásobování, ale především enormní účet za energie a pitnou vodu. Federální vláda usoudila, že se jí provoz zařízení nevyplatí, a odmítla jej nadále financovat.

Než se však Alcatraz proměnil ve vyhledávanou turistickou atrakci, zažil ještě jednu neslavnou epizodu. V roce 1969 útes obsadili indiánští aktivisté, zřídili si tam základnu a žádali povolení k trvalému užívání ostrova. Blokovali jej pak až do roku 1970, kdy zasáhl speciální policejní oddíl a místo vyklidil.


Další články v sekci