Smaragdový obr míří do aukce: Odborníci očekávají rekordní nabídky

Příští týden bude v aukci vydražen obří shluk smaragdů. Podle odborníků by se tento více než 37 kilogramů těžký obr mohl stát nejdražším smaragdovým kusem, jaký se kdy prodal.

08.11.2022 - Martin Reichman



Pro vznik smaragdu je zapotřebí velmi konkrétních geologických a geochemických podmínek. Základem smaragdu je beryl – minerál na Zemi vzácného beryllia, a také chrom a vanad, kterým smaragdy vděčí za svou charakteristickou zelenkavou barvu. Odhaduje se, že beryllium se v zemské kůře se vyskytuje v koncentraci 3–10 mg/kg. Právě tato vzácnost je i jedním z faktorů, díky kterým mají smaragdy tak zvláštní hodnotu v mnoha kulturách po celém světě. Smaragdy zdobí například diadém Markéty Navarrské, slavnou kolumbijskou korunu Panny Marie Nanebevzetí v Popayánu nebo třeba svatováclavskou korunu.

TIP: Zlatý kanár: Newyorská aukční síň nabídne největší bezvadný diamant na světě

Smaragdový unikát, který příští týden zamíří do aukce, proto poutá pochopitelnou pozornost mnoha klenotníků z celého světa. Předmětem aukce bude obří shluk smaragdů označovaný podle místa nálezu jako Kafubu Cluster, který váží něco přes 37,5 kg (187 775 karátů). Objeven byl v březnu 2020 v Zambii ve smaragdovém dole Kagem a podle odborníků by se mohl stát nejdražším smaragdovým kusem, jaký se kdy prodal.


Další články v sekci