Smaragdový obr míří do aukce: Odborníci očekávají rekordní nabídky

08.11.2022 - Martin Reichman

Příští týden bude v aukci vydražen obří shluk smaragdů. Podle odborníků by se tento více než 37 kilogramů těžký obr mohl stát nejdražším smaragdovým kusem, jaký se kdy prodal.

<p>Obří shluk smaragdů, který váží něco přes 37,5 kg, jde do aukce. Jmenuje se <em>Kafubu Cluster</em> a byl objevený ve smaragdovém dole Kagem v Zambii. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Obří shluk smaragdů, který váží něco přes 37,5 kg, jde do aukce. Jmenuje se Kafubu Cluster a byl objevený ve smaragdovém dole Kagem v Zambii. (foto: Profimedia)


Reklama

Pro vznik smaragdu je zapotřebí velmi konkrétních geologických a geochemických podmínek. Základem smaragdu je beryl – minerál na Zemi vzácného beryllia, a také chrom a vanad, kterým smaragdy vděčí za svou charakteristickou zelenkavou barvu. Odhaduje se, že beryllium se v zemské kůře se vyskytuje v koncentraci 3–10 mg/kg. Právě tato vzácnost je i jedním z faktorů, díky kterým mají smaragdy tak zvláštní hodnotu v mnoha kulturách po celém světě. Smaragdy zdobí například diadém Markéty Navarrské, slavnou kolumbijskou korunu Panny Marie Nanebevzetí v Popayánu nebo třeba svatováclavskou korunu.

TIP: Zlatý kanár: Newyorská aukční síň nabídne největší bezvadný diamant na světě

Smaragdový unikát, který příští týden zamíří do aukce, proto poutá pochopitelnou pozornost mnoha klenotníků z celého světa. Předmětem aukce bude obří shluk smaragdů označovaný podle místa nálezu jako Kafubu Cluster, který váží něco přes 37,5 kg (187 775 karátů). Objeven byl v březnu 2020 v Zambii ve smaragdovém dole Kagem a podle odborníků by se mohl stát nejdražším smaragdovým kusem, jaký se kdy prodal.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907