Česká svatováclavská koruna: Symbol národní moci a identity

11.12.2015 - Kateřina Kučerová

Královské koruny se již v době svého vzniku staly významnými symboly vladařské moci. Spojeny s mnoha slavnostními rituály reprezentovaly nejen dynastii, ale i celou zemi


Reklama

Mocenskou symboliku v sobě ukrývá i česká svatováclavská koruna, kterou nechal zhotovit Karel IV. Zasvěcena byla českému patronu svatému Václavovi, což ještě zvyšovalo její téměř posvátný charakter. Užívána byla jen při zvlášť důležitých příložitostech, kterými byly zejména korunovace nových českých králů. Prvním panovníkem, korunovaným roku 1347 tímto skvostem, byl sám Karel. Poslední královská hlava, na níž koruna v roce 1836 spočinula, patřila Ferdinandu V. Dobrotivému. Další panovníci z rodu Habsburků již k oficiálnímu korunovačnímu aktu nepřistoupili.

Umělecký skvost

Obruč s velkými liliovými květy je osázena drahokamy (safíry – některé z nich jsou největší na světě, spinely, turmalínem, rubelitem a akvamarínem) a perlami. Kameny mají složitou vnitřní koncepci. Na přední straně převažuje červená a na bocích modrá. I tyto barvy mají svůj význam. Dva  překřížené oblouky pocházejí z opasku Blanky z Valois, první manželky Karla IV. Oblouky jsou ozdobeny perlami, smaragdy, rubíny a spinely. Na vrcholu byla v safírové schránce ukryta domnělá relikvie – trn z Kristovy koruny. Brokátová čapka pochází z roku 1723. Čelenka je spolu s ostatními klenoty uložena v Korunní komoře v chrámu svatého Víta na Pražském hradě a je vystavována jen při výjimečných příležitostech.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Analýza DNA téměř 800 pravěkých lidí ukázala, že příchozí na jih Británie mezi lety 1300 až 800 před naším letopočtem tvořili zhruba polovinu genetického původu pozdějších populací.

Zajímavosti

Mimas, nejmenší a nejvnitřnější z osmi hlavních měsíců Saturnu, může být dostatečně teplý, aby ukrýval globální vodní oceán.

Vesmír

Vlevo hlava jedné ze sfing Amenhotepa III., vpravo jedna z objevených soch bohyně války Sachmet.

Věda

Masaryk v Karlových Varech v roce 1931, jízda na koni patřila k jeho zálibám. Na prezidenta si stěžoval policejní ředitel Šlechta, že kluše při jízdě na koni přes koleje.

Historie

Stíhací letouny Sopwithy Camel připravené odstartovat k náletu na Tondern.

Válka

Motýl Greta oto žije ve Střední a Jižní Americe až po jižní oblasti Chile. Migruje však na velké vzdálenosti a byl pozorován až v Mexiku a Texasu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907