Zlatý kanár: Newyorská aukční síň nabídne největší bezvadný diamant na světě

24.10.2022 - Martin Reichman

Největší „bezvadný“ diamant - označovaný jako Zlatý kanár, jde do aukce a jeho hodnota se podle odhadů může vyšplhat přes 360 milionů korun (15 milionů dolarů). Výjimečný kámen má za sebou zajímavou minulost...

<p>Největší „bezvadný“ diamant jde do aukce! Hodnota se může vyšplhat přes 360 milionů korun. <em>(foto: Profimedia)</em></p>

Největší „bezvadný“ diamant jde do aukce! Hodnota se může vyšplhat přes 360 milionů korun. (foto: Profimedia)


Reklama

Na počátku prosince se v New Yorku uskuteční aukce unikátního dimantu. Tento výjimečný kámen má za sebou zajímavou minulost. Původně jej někdy okolo roku 1980 našli horníci v Kongu, kteří ale vzhledem k jeho obří velikosti nevěřili, že by mohlo jít o skutečný diamant. V surovém stavu měl 890 karátů! Kámen proto vyhodili na hromadu suti, kde jej později nalezla mladá dívka. Ta ho ukázala svému strýci, který jej obratem prodal místnímu obchodníkovi s diamanty.

Během několika let vzniklo z původního kamene 15 samostatných diamantů. Jedním z nich byl i 407karátový kámen pojmenovaný jako The Incomparable (Nesrovnatelný)v té době třetí největší na světě.

Zlatý kanár

Veřejnosti byl tento unikátní kámen poprvé představen v roce 1984 v rámci expozice přírodovědného muzea Smithsonian National Museum of Natural History, společně s dalšími legendárními drahými kameny. Diamant poté několik let putoval po muzeích a výstavách až jej získala rodina švýcarských klenotníků Mouawadových, kteří jej vsadili do diamantového náhrdelníku. V roce 2013 si tento šperk vysloužil i zápis do Guinessovy knihy rekordů, coby nejcennější náhrdelník na světě. Jeho cena tehdy byla 55 milionů dolarů (1,3 miliardy korun).

TIP: V Botswaně byl nalezen třetí největší diamant na světě

Nyní je tento diamant opět k mání. Současní majitelé se jej rozhodli nechat přebrousit, díky čemuž získal lepší tvar a jasnější barvu, a také nové jméno –Golden Canary neboli Zlatý kanár. Ztratil poměrně dost na své velikosti – jeho aktuální hodnota činí 303,1 karátu. Podle Amerického gemologického institutu jde ale o největší takzvaný flawless čili „bezvadný diamant“ a co do velikosti se s ním mohou rovnat jen čtyři další diamanty na světě. Před samotnou aukcí, která se uskuteční 7. prosince v New Yorku, čeká diamant celosvětovém turné, během kterého se představí movitým zákazníkům v Dubaji, Tchaj-peji, Ženevě a Hongkongu.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historikové zmiňují, že od první velké morové nákazy až do poloviny 18. století se Poveglia stala poslední zastávkou na cestě nejméně 160 tisíc lidí. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kometa v souhvězdí Velké medvědice. (ilustrační foto: NASA.APOD, Alessandro FalesiediCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Vyhlídkový autobus nejznámější české cestovní kanceláře, společnosti Čedok, zastavil na turisticky nejexponovanějším místě republiky: před orlojem Staroměstské radnice v centru Prahy. (foto: ČTK, kolorováno)

Historie

Německá bitevní loď Bismarck během zkoušek. (foto: Wikimedia Commons, BundesarchivCC-BY-SA 3.0)

Válka

Krátce před maturitou absolvoval Jakub Zemek, rodák z Uherského Hradiště, výcvik v kosmickém středisku NASA. (foto: archiv Jakuba Zemka)

Revue

Počátky revmatoidní artritidy se projevují bolestí a otokem kloubů, nejčastěji kolenních a u prstů na rukou. (foto: Profimedia)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907