Zlatý kanár: Newyorská aukční síň nabídne největší bezvadný diamant na světě

Největší „bezvadný“ diamant - označovaný jako Zlatý kanár, jde do aukce a jeho hodnota se podle odhadů může vyšplhat přes 360 milionů korun (15 milionů dolarů). Výjimečný kámen má za sebou zajímavou minulost...

24.10.2022 - Martin ReichmanNa počátku prosince se v New Yorku uskuteční aukce unikátního dimantu. Tento výjimečný kámen má za sebou zajímavou minulost. Původně jej někdy okolo roku 1980 našli horníci v Kongu, kteří ale vzhledem k jeho obří velikosti nevěřili, že by mohlo jít o skutečný diamant. V surovém stavu měl 890 karátů! Kámen proto vyhodili na hromadu suti, kde jej později nalezla mladá dívka. Ta ho ukázala svému strýci, který jej obratem prodal místnímu obchodníkovi s diamanty.

Během několika let vzniklo z původního kamene 15 samostatných diamantů. Jedním z nich byl i 407karátový kámen pojmenovaný jako The Incomparable (Nesrovnatelný)v té době třetí největší na světě.

Zlatý kanár

Veřejnosti byl tento unikátní kámen poprvé představen v roce 1984 v rámci expozice přírodovědného muzea Smithsonian National Museum of Natural History, společně s dalšími legendárními drahými kameny. Diamant poté několik let putoval po muzeích a výstavách až jej získala rodina švýcarských klenotníků Mouawadových, kteří jej vsadili do diamantového náhrdelníku. V roce 2013 si tento šperk vysloužil i zápis do Guinessovy knihy rekordů, coby nejcennější náhrdelník na světě. Jeho cena tehdy byla 55 milionů dolarů (1,3 miliardy korun).

TIP: V Botswaně byl nalezen třetí největší diamant na světě

Nyní je tento diamant opět k mání. Současní majitelé se jej rozhodli nechat přebrousit, díky čemuž získal lepší tvar a jasnější barvu, a také nové jméno –Golden Canary neboli Zlatý kanár. Ztratil poměrně dost na své velikosti – jeho aktuální hodnota činí 303,1 karátu. Podle Amerického gemologického institutu jde ale o největší takzvaný flawless čili „bezvadný diamant“ a co do velikosti se s ním mohou rovnat jen čtyři další diamanty na světě. Před samotnou aukcí, která se uskuteční 7. prosince v New Yorku, čeká diamant celosvětovém turné, během kterého se představí movitým zákazníkům v Dubaji, Tchaj-peji, Ženevě a Hongkongu.


Další články v sekci