V Botswaně byl nalezen třetí největší diamant na světě

10.07.2021 - Zuzana Rychlá a ČTK

V Botswaně vytěžili velký surový diamant o hmotnosti 1 174 karátů. Jde o druhý významný objev za poslední měsíc a podle kanadské těžařské společnosti Lucara jde o třetí největší diamant na světě.


Reklama

Působivý drahokam se stříbrnými odlesky se vejde do dlaně. Nalezen byl 12. června a Lucara uvádí, že na třetím místě mezi největšími diamanty světa vystřídal kámen, který v Botswaně objevila jiná těžařská společnost o pár dní dříve.

„Je to historický objev jak pro nás, tak pro Bostwanu,“ uvedla místní ředitelka firmy Lucara Naseem Lahriová. „V hierarchii obrovských kamenů je na třetím místě,“ sdělila během představení kamene v Gaborone. Nejnovější objev upevňuje pozici Botswany jako světového lídra v produkci diamantů. Šest z deseti největších diamantů světa má právě botswanský původ.

TIP: Jak se rodí diamanty: Nezničitelné slzy bohů z nitra Země 

Diamant, který byl objeven začátkem června a dosud byl považován za třetí největší na světě, váží 1 098 karátů a patří společnosti Debswana. Jejími vlastníky jsou botswanská vláda a jihoafrická společnost De Beers, která se specializuje na těžbu diamantů a obchodování s nimi. Největším diamantem byl Cullinan s hmotností 3 106 karátů, který byl nalezen v roce 1905 v Jižní Africe. Části tohoto drahokamu zdobí britské korunovační klenoty.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Laločníci na korálovém útesu

Věda
Reklama
Historie

7335 (1989 JA) patří do tzv. Apollonovy skupiny planetek – tak se nazývají vesmírné objekty obíhající kolem Slunce, jež v periodických intervalech míjejí oběžnou dráhu Země.

Vesmír

Sloní samice se s velkou oblibou pase na vodních rostlinách. V tomto případě pod dohledem dvojice kladivoušů afrických.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907