Smrtící virus Marburg poprvé udeřil v africké Ghaně

V Ghaně na západě Afriky zemřeli dva lidé na krvácivou horečku. Podle předběžných analýz jde virus marburg

12.07.2022 - Stanislav Mihulka



Virus marburg, který nese jméno podle malebného německého univerzitního města Marburg, kde byl poprvé popsán, je jedním z nejvražednějších známých virů. Průměrná smrtnost udávaná WHO je v případě tohoto RNA viru 50 %, záleží ale na konkrétním kmeni viru, a také úrovni zdravotní péče. U evidovaných nákaz a epidemií marburgu se smrtnost pohybovala od 24 % do 88 % (v afrických zemích obvykle přes 80 %).

Marburg patří do skupiny filovirů. Stejně jako ebola způsobuje krvácivé (hemorhagické) horečky. Dalšími příznaky je průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne. Virus marburg se šíří tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků. Na marburg podobně jako na ebolu neexistuje účinný lék ani preventivní očkování.

Stejně jako v případě eboly, i virus marburg zřejmě šíří kaloni. Experimenty s virem naznačují, že kaloni se marburgem nakazí snadno, obvykle u nich ale nedochází k rozvoji onemocnění, takže mohou v dobré kondici virus šířit dál.

Ghana čelí nebezpečnému viru

Není divu, že nový výskyt tohoto viru vyvolává značnou pozornost po celém světě. Nejnověji se zřejmě objevil v Ghaně, přičemž je to v této africké zemi úplně poprvé a teprve podruhé v západní Africe. Z dřívějších let známe nejvíce případů této choroby z Ugandy, Konga a Angoly. Před rokem se marburg objevil také v západoafrické Guineji. V Ghaně aktuálně evidují dva možné případy nákazy virem marburg a oba pacienti již zemřeli. Identitu viru ještě musí potvrdit odborníci Pasteurova institutu v senegalském Dakaru, kam byly odeslány odebrané vzorky od obou obětí infekce.

Lékař Francis Kasolo, který je expertem WHO v Ghaně, uvádí, že na místě provádějí trasování nakažených a další nezbytná opatření. „Zdravotníci zjišťují aktuální situaci a připravují se na případnou epidemii,“ říká Kasolo. „S kolegy se snažíme v maximální možné míře detekovat a trasovat nemocné.

TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa

Virus marburg je bohužel prozkoumán podstatně méně, než jeho známější příbuzný ebola. Jak je v podobných případech obvyklé, není proti němu k dispozici žádná vakcína ani účinná antivirotika. Odborníci se navíc obávají, že by se mohl rozšířit i do dalších zemí. Nešíří se sice úplně snadno, ale onemocnění má relativně dlouhou inkubační dobu (až 3 týdny), takže může relativně snadno unikat pozornosti lékařů.


Další články v sekci