V západní Africe se objevil historicky první případ vražedného viru Marburg

13.08.2021 - Stanislav Mihulka

Zabijácký virus Marburg – nechvalně známý příbuzný viru Ebola, si našel cestu do západoafrické Guineje...

<p>Marburg je RNA virus patřící do skupiny filovirů. Stejně jako ebola způsobuje krvácivé (hemorhagické) horečky. Dalšími příznaky je průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne. Virus Marburg se šíří tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků.</p>

Marburg je RNA virus patřící do skupiny filovirů. Stejně jako ebola způsobuje krvácivé (hemorhagické) horečky. Dalšími příznaky je průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Nakažené oběti obvykle umírají do týdne. Virus Marburg se šíří tělesnými tekutinami, včetně krve, výkalů, slin a zvratků.


Reklama

Úřady africké Guineje před pár dny potvrdily, že se v jejich zemi vyskytla krvácivá horečka, jejímž původcem je virus Marburg. Šlo o jediného pacienta, který zemřel na počátku srpna.

Marburg je RNA virus ze skupiny filovirů, kterou sdílí s virem Ebola. Je jedním z nejvíce vražedných virů, s nímž jsme se zatím setkali. Průměrně umírá polovina nakažených, zhruba týden po rozvinutí nemoci. Zároveň se ale přenáší tělními tekutinami, což limituje jeho možnosti rozpoutat rozsáhlé epidemie.

Zabijácký virus

Výskyt v Guineji je prvním případem, kdy se Marburg objevil v západní Africe. Pro Guineu je to nepochybně stresující, protože před pár lety zde proběhla první epidemie eboly v západní Africe a ebola tam řádila i letos. Až doposud se Marburg vyskytoval především v Ugandě a Angole. Není to ale zase tak velké překvapení, protože i v Guinei žijí kaloni egyptští, což jsou netopýři, u nichž byl tento virus nalezen v přírodě. Kaloni jsou také považováni za zdroj viru Marbug. Lidé se primárně nakazí buď přímo od nich, nebo od dalších zvířecích mezihostitelů.

TIP: Ebola a ti druzí: 9 nejnebezpečnějších virů světa

V současnosti není k dispozici žádná vakcína ani lék proti této nemoci, i když je známo, že včasná lékařská péče, především důkladný příjem vody, mohou podstatně zvýšit šance pacientů na přežití. Typickými příznaky jsou průjem, zvracení a silné krvácení z tělesných otvorů. Mortalita dosahuje až 87 % a nakažené oběti obvykle umírají do týdne.

Případ v Guineji vzbudil celosvětovou pozornost, protože Marburg náleží k nejvíce obávaným virům. Zároveň ale v podstatě nehrozí, že by Marburg mohl vyvolat globální pandemii, srovnatelnou s pandemií covid-19. Šíří se totiž podstatně hůře než pandemický koronavirus a příznaky onemocnění prakticky není možné přehlédnout.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907