Nová solární technologie čištění pitné vody vypadá téměř jako kouzlo
Ve světě nemá asi 660 milionů lidí přístup k pitné vodě. Stávající metody čištění vody ale bývají náročné, drahé a trvají dlouho. Nový vynález z Univerzity ve Stanfordu tohle všechno řeší.
TIP: Odsolování mořské vody jako po másle s nanopórovou grafenovou membránou
Připomíná malý obdelník černého skla, ve skutečnosti jde ale o důmyslný materiál s nanostrukturami ze sulfidu molybdeničitého. Když jej vložíte do vody a ponecháte ho na Slunci, začnou v něm probíhat intenzivní chemické reakce.
Černý obdélník svým působením vytváří množství peroxidu vodíku a dalších chemikálií, které působí proti bakteriím. Chemikálie poté rychle vyprchají a za 20 minut je k dispozici krystalicky čistá pitná voda.
Stanford University
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)