Špatné zprávy: Lékaři potvrzují, že koronavirus mohou přenášet lidé bez příznaků

Podle čínských vědců se naplňují obavy, že šiřiteli infekce nového koronaviru jsou i lidé, kteří na první pohled vypadají zcela zdravě

28.02.2020 - Stanislav Mihulka



Od sklonku roku 2019 sužuje Čínu a s ní i celý svět infekce COVID-19 (podle anglického Coronavirus disease 2019), vyvolaná novým typem koronaviru, pojmenovaného SARS-CoV-2. Čínští odborníci nedávno potvrdili, že tento virus mohou šířit i lidé, na nichž nejsou patrné žádné symptomy onemocnění. 

Potvrzuje to případ 20leté ženy z Wu-chanu, která prokazatelně přenesla nákazu na členy své rodiny, aniž by se u ní objevily symptomy COVID-19. Její CT snímky byly bez známek infekce a nemoc se u ní nerozvinula. Krevní testy u ní ale potvrdily přítomnost koronaviru a žena nakazila celkem pět lidí, u nichž následně nemoc propukla v typické podobě s horečkou a dalšími příznaky.

Přenos koronaviru bez příznaků onemocnění potvrzuje i další případ, tentokrát 45leté učitelky z Wu-chanu. Ta se zúčastnila konference a následující den povečeřela se dvěma kolegy, přičemž je oba dva nakazila. Sama přitom neměla žádné příznaky infekce. Až po návratu do Wu-chanu se u ní objevila horečka, kašel a bolest v krku.

TIP: Tažení nového koronaviru pokračuje: Počtem obětí už překonal infekci SARS

Zatím není jasné, kolik takových pacientů vlastně je. Na lodi Diamond Princess bylo bez příznaků dokonce 380 lidí z celkového počtu 691 nakažených. Přenos infekce lidmi bez příznaků představuje velký problém a podstatně zkomplikuje snahy o zastavení či alespoň zpomalení nákazy. Vyloučit ale nelze ani možnost, že v uvedených případech šlo o chybu testování.

Koronavirus v moči pacientů

Před časem čínští vědci identifikovali koronavirus v moči pacientů. Jak oznámil čínský list The Global Times, virus se přesouvá krví k orgánům a mnohé může poškodit. Jeho přítomnost v moči také znamená, že se dostane do kanalizace. V ohrožení jsou tak zejména nemocnice s množstvím pacientů, kde se virus dostane do kanalizace. Pokud se nebude se splašky náležitě zacházet, může virus zamořit vzduch, řekl zástupce ředitele patogenní biologie na univerzitě ve Wu-chanu Jang Čan-čchiou. Odborníci zatím ale za hlavní přenos nákazy považují respirační cesty a kontakt s nemocným.


Další články v sekci