Tažení nového koronaviru pokračuje: Počtem obětí už překonal infekci SARS

10.02.2020 - Stanislav Mihulka

Nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z čínského města Wu-chan, má už přes 1 300 obětí a překonal tak epidemii SARS

<p>Nový koronavirus má na svém „kontě“ nejméně 1 300 mrtvých během několika týdnů.</p>

Nový koronavirus má na svém „kontě“ nejméně 1 300 mrtvých během několika týdnů.


Reklama

Počty případů infekce a obětí nového koronaviru Wuhan postupně rostou. Už teď je jasné, že jde o závažnější situaci, než v případě epidemie podobného koronaviru SARS z let 2002 a 2003. Během uplynulého víkendu totiž počet obětí koronaviru dosáhl minimálně 871, čímž tento koronavirus překonal celou infekci SARS, které tehdy podlehlo 774 lidí. Nový koronavirus to stihl za pár týdnů, SARS potřeboval řadu měsíců.

Nakažených je v tuto chvíli hlášeno přes 37 tisíc, přičemž virem SARS se nakazilo celkem jen něco přes 8 tisíc lidí. Naprostá většina obětí zemřela v kontinentální Číně. Čínské úřady tvrdí, že počet nově nakažených začal klesat. Je ale otázkou, nakolik lze těmto tvrzením věřit. Experti spíše varují před přílišným optimismem. Odborníci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny na základě modelů používaných pro předpovědi rychlosti šíření epidemie odhadují, že počet nakažených ve Wu-chanu vrcholu dosáhne mezi půlkou a koncem února. Počet mrtvých přitom ještě rozhodně poroste, protože tisíce nemocných jsou v kritickém stavu.

TIP: První krok k vakcíně: V Austrálii poprvé kultivovali čínský koronavirus

V Číně teď končí novoroční svátky. Úřady je prodloužily, aby tím přispěly k omezení šíření infekce. Podle odborníků nastává „okamžik pravdy“, kdy se ukáže, jaká je reálná situace v Číně, a do jaké míry se jim podařilo koronavirus izolovat. Příští dny, kdy se mnoho milionů Číňanů vydá do práce, budou rozhodující.

  • Zdroj textu:

    Guardian

  • Zdroj fotografií: Scientific Animations (CC BY-SA 4.0)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Státy většinou neposkytují příliš informací o zvláštních jednotkách

Válka

Praha v 19. století. V roce 1869 už měla 158 tisíc obyvatel, tedy asi dvakrát více než Brno.

Historie
Věda

Sonda Al Amal je 2,37 metru široká, na délku měří 2,9 metru a váží zhruba 1 500 kilogramů. Její základ tvoří trojice vědeckých přístrojů: multispektrální kameroa EXI (Emirates eXploration Imager), infračervený spektrograf EMIRS (Emirates Mars Infrared Spectrometer) a ultrafialový spektrograf EMUS (Emirates Mars Ultraviolet Spectrometer).

Vesmír

Enzymatická výbava trávicí soustavy zavíječe voskového (Galleria mellonella) umožňuje jeho housenkám trávení včelího vosku – po chemické stránce komplikované a těžko odbouratelné struktury.

Zajímavosti

Monumentální křesťanský chrám, v němž byli korunováni byzantští císařové, se změnil v mešitu po dobytí Konstantinopole (dnešního Istanbulu) osmanskými vojsky v roce 1453. Nyní patří k nejnavštěvovanějším památkám Turecka. 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907