Tažení nového koronaviru pokračuje: Počtem obětí už překonal infekci SARS

10.02.2020 - Stanislav Mihulka

Nový koronavirus, který se od loňského prosince šíří z čínského města Wu-chan, má už přes 1 300 obětí a překonal tak epidemii SARS

<p>Nový koronavirus má na svém „kontě“ nejméně 1 300 mrtvých během několika týdnů.</p>

Nový koronavirus má na svém „kontě“ nejméně 1 300 mrtvých během několika týdnů.


Reklama

Počty případů infekce a obětí nového koronaviru Wuhan postupně rostou. Už teď je jasné, že jde o závažnější situaci, než v případě epidemie podobného koronaviru SARS z let 2002 a 2003. Během uplynulého víkendu totiž počet obětí koronaviru dosáhl minimálně 871, čímž tento koronavirus překonal celou infekci SARS, které tehdy podlehlo 774 lidí. Nový koronavirus to stihl za pár týdnů, SARS potřeboval řadu měsíců.

Nakažených je v tuto chvíli hlášeno přes 37 tisíc, přičemž virem SARS se nakazilo celkem jen něco přes 8 tisíc lidí. Naprostá většina obětí zemřela v kontinentální Číně. Čínské úřady tvrdí, že počet nově nakažených začal klesat. Je ale otázkou, nakolik lze těmto tvrzením věřit. Experti spíše varují před přílišným optimismem. Odborníci z Londýnské školy hygieny a tropické medicíny na základě modelů používaných pro předpovědi rychlosti šíření epidemie odhadují, že počet nakažených ve Wu-chanu vrcholu dosáhne mezi půlkou a koncem února. Počet mrtvých přitom ještě rozhodně poroste, protože tisíce nemocných jsou v kritickém stavu.

TIP: První krok k vakcíně: V Austrálii poprvé kultivovali čínský koronavirus

V Číně teď končí novoroční svátky. Úřady je prodloužily, aby tím přispěly k omezení šíření infekce. Podle odborníků nastává „okamžik pravdy“, kdy se ukáže, jaká je reálná situace v Číně, a do jaké míry se jim podařilo koronavirus izolovat. Příští dny, kdy se mnoho milionů Číňanů vydá do práce, budou rozhodující.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Guardian

  • Zdroj fotografií: Scientific Animations (CC BY-SA 4.0)Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907