Úspěšná kultivace čínského koronaviru značně zlepšila naše vyhlídky v boji s nečekanou pandemií
Ve chvíli, kdy je celý svět znepokojený infekcí nového koronaviru v tajnůstkářské Číně, jsou velmi vítané dobré zprávy. Jednou z nich je, že tým australského institutu Doherty Institute v těchto dnech jako první na světě úspěšně kultivoval v laboratoři koronavirus 2019-nCoV, všeobecně označovaný jako koronavirus Wuhan a sdílel své výsledky s vědci a lékaři po celém světě.
Jde o rozhodující úspěch v boji s touto nákazou. V Číně prý již dříve kultivovali tento koronavirus, ale bohužel si výsledky nechali pro sebe. To doposud značně komplikovalo vývoj postupů pro diagnostiku koronaviru Wuhan a také vývoj vakcíny. Tato překážka je teď překonána a výzkum se posune vpřed.
TIP: Nový záhadný čínský virus byl poprvé zachycen mimo území Číny
Australští odborníci izolovali nový koronavirus z pacienta v Melbourne, u něhož byla tato choroba zjištěna sotva 48 hodin předtím. Rozhodně to nebylo jednoduché. Kultivace neznámých virů bývají tvrdým oříškem. O totéž se snažila celá řada laboratoří po světě a mimo australský tým nikdo neuspěl. Díky úspěšné kultivaci teď bude například možné rychle vytvořit test na protilátky, který by byl nesmírně cenným nástrojem pro diagnostiku pacientů s infekcí koronaviru Wuhan, ale jinak bez příznaků.
VesmírJupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona), CC BY-SA 4.0)
ZajímavostiGeotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)