Úspěšná kultivace čínského koronaviru značně zlepšila naše vyhlídky v boji s nečekanou pandemií
Ve chvíli, kdy je celý svět znepokojený infekcí nového koronaviru v tajnůstkářské Číně, jsou velmi vítané dobré zprávy. Jednou z nich je, že tým australského institutu Doherty Institute v těchto dnech jako první na světě úspěšně kultivoval v laboratoři koronavirus 2019-nCoV, všeobecně označovaný jako koronavirus Wuhan a sdílel své výsledky s vědci a lékaři po celém světě.
Jde o rozhodující úspěch v boji s touto nákazou. V Číně prý již dříve kultivovali tento koronavirus, ale bohužel si výsledky nechali pro sebe. To doposud značně komplikovalo vývoj postupů pro diagnostiku koronaviru Wuhan a také vývoj vakcíny. Tato překážka je teď překonána a výzkum se posune vpřed.
TIP: Nový záhadný čínský virus byl poprvé zachycen mimo území Číny
Australští odborníci izolovali nový koronavirus z pacienta v Melbourne, u něhož byla tato choroba zjištěna sotva 48 hodin předtím. Rozhodně to nebylo jednoduché. Kultivace neznámých virů bývají tvrdým oříškem. O totéž se snažila celá řada laboratoří po světě a mimo australský tým nikdo neuspěl. Díky úspěšné kultivaci teď bude například možné rychle vytvořit test na protilátky, který by byl nesmírně cenným nástrojem pro diagnostiku pacientů s infekcí koronaviru Wuhan, ale jinak bez příznaků.
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
HistoriePřemyslovští králové – Vratislav II., Vladislav II., Přemysl Otakar I., Václav I., Přemysl Otakar II., Václav II. a Václav III. (ilustrace: panovnici.estranky.cz)
RevueKruh života
Javier Murcia | Chování | 2. místo
Útok zachycený na snímku předvídal Javier Murcia dlouho před tím, než k němu došlo. Všiml si totiž zřejmě nemocného pyskouna zelenavého, jak těžkopádně plave směrem k porostu, kde se ukrýval dravý kanic písmenkový. Samotný výpad trval doslova pouhý okamžik a predátor byl poté natolik zaměstnaný polykáním kořisti, že se k němu potápěč dostal takřka na dosah ruky. (foto: Underwater Photographer Of The Year 2022, © Javier Murcia)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)