Nový záhadný čínský virus byl poprvé zachycen mimo území Číny

15.01.2020 - Stanislav Mihulka

V Číně se objevil nový příbuzný viru SARS a MERS. Zatím má na kontě jednoho mrtvého


Reklama

V Číně nedávno objevili nový, doposud neznámý virus, který u nakažených vyvolává těžké zápaly plic a onemocnění dýchací soustavy. Doposud byl tento virus detekován u 41 pacientů ve Wu-chanu, metropoli středočínské provincie Chu-pej. Jeden starší pacient kvůli infekci tímto virem zemřel.

Vědci a lékaři virus izolovali, prozkoumali ho a zjistili, že náleží do skupiny koronavirů, tedy do příbuzenstva nebezpečných virů SARS (Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus) a MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Virus SARS se objevil v Číně v listopadu 2002. Během pár měsíců nakazil přes 8 tisíc lidí ve 37 zemích, z nichž 774 zemřelo. Není proto divu, že podobné viry stále vyvolávají obavy, i když se zřejmě jen obtížně šíří z člověka na člověka.

TIP: Nebezpečné infekce: V Číně se šíří smrtící ptačí chřipka H7N9

Vyšetřování epidemie nového koronaviru je v plném proudu. Nejvíce známých případů má souvislost s rybím trhem ve Wu-chanu, který je zřejmě zdrojem infekce. Zcela nedávno se tento virus stal mezinárodním problémem, když odborníci potvrdili infekci u jednoho pacienta v Thajsku, který se nedávno vrátil z Číny. Experti po celém světě jsou v pohotovosti.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative CommonsDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

K nejobtížnějším překážkám patří vodopád na podzemní řece. Při jeho překonávání nezůstane suchý nikdo. (foto: © National Geographic - se souhlasem k publikování)

Zajímavosti
Vesmír

Kolem největší geotermální laguny na světě, která udržuje celoročně příjemnou teplotu vody, má vyrůst soběstačná rekreační vesnice. (foto: Profimedia, geoLagon)

Revue

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907