Nový záhadný čínský virus byl poprvé zachycen mimo území Číny

V Číně se objevil nový příbuzný viru SARS a MERS. Zatím má na kontě jednoho mrtvého

15.01.2020 - Stanislav MihulkaV Číně nedávno objevili nový, doposud neznámý virus, který u nakažených vyvolává těžké zápaly plic a onemocnění dýchací soustavy. Doposud byl tento virus detekován u 41 pacientů ve Wu-chanu, metropoli středočínské provincie Chu-pej. Jeden starší pacient kvůli infekci tímto virem zemřel.

Vědci a lékaři virus izolovali, prozkoumali ho a zjistili, že náleží do skupiny koronavirů, tedy do příbuzenstva nebezpečných virů SARS (Severe acute respiratory syndrome-related coronavirus) a MERS (Middle East Respiratory Syndrome). Virus SARS se objevil v Číně v listopadu 2002. Během pár měsíců nakazil přes 8 tisíc lidí ve 37 zemích, z nichž 774 zemřelo. Není proto divu, že podobné viry stále vyvolávají obavy, i když se zřejmě jen obtížně šíří z člověka na člověka.

TIP: Nebezpečné infekce: V Číně se šíří smrtící ptačí chřipka H7N9

Vyšetřování epidemie nového koronaviru je v plném proudu. Nejvíce známých případů má souvislost s rybím trhem ve Wu-chanu, který je zřejmě zdrojem infekce. Zcela nedávno se tento virus stal mezinárodním problémem, když odborníci potvrdili infekci u jednoho pacienta v Thajsku, který se nedávno vrátil z Číny. Experti po celém světě jsou v pohotovosti.

  • Zdroj textu
  • Zdroj fotografií

    CC0 Creative Commons


Další články v sekci