Virus ptačí chřipky H7N9 nabírá v Číně na síle. Stejný typ v minulosti usmrtil 41 % nakažených
Odborníci v Číně nedávno objevili obzvláště smrtící kmen ptačí chřipky H7N9. V této chřipkové sezóně už nakazil více lidí, než kdykoli v minulosti od objevu tohoto typu viru v roce 2013. Do letošního února (2017) to bylo už 460 lidí.
Během prvních čtyř známých chřipkových sezón viru H7N9 se u 88 procent nakažených vyvinul těžký zápal plic. 68 procent infikovaných skončilo na jednotce intenzivní péče a 41 procent lidí s virem H7N9 zemřelo v důsledku septického šoku a vícenásobného selhání orgánů. Jedná se o jiný typ chřipkového viru, než jaký aktuálně řádí v Česku (H5N8).
TIP: Po evropských drůbežárnách se opět šíří ptačí chřipka: Jsou na řadě i lidé?
Podle nových zjištění se většina pacientů nakazila virem H7N9 během kontaktu s infikovanou drůbeží na farmách. Riziko přenosu s člověka na člověka je podle odborníků zatím poměrně nízké a omezuje se jen na osoby v těsném kontaktu s nakaženým. Tento virus ale bude nutné do budoucna pozorně sledovat.
Live Science
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)