Virus ptačí chřipky H7N9 nabírá v Číně na síle. Stejný typ v minulosti usmrtil 41 % nakažených
Odborníci v Číně nedávno objevili obzvláště smrtící kmen ptačí chřipky H7N9. V této chřipkové sezóně už nakazil více lidí, než kdykoli v minulosti od objevu tohoto typu viru v roce 2013. Do letošního února (2017) to bylo už 460 lidí.
Během prvních čtyř známých chřipkových sezón viru H7N9 se u 88 procent nakažených vyvinul těžký zápal plic. 68 procent infikovaných skončilo na jednotce intenzivní péče a 41 procent lidí s virem H7N9 zemřelo v důsledku septického šoku a vícenásobného selhání orgánů. Jedná se o jiný typ chřipkového viru, než jaký aktuálně řádí v Česku (H5N8).
TIP: Po evropských drůbežárnách se opět šíří ptačí chřipka: Jsou na řadě i lidé?
Podle nových zjištění se většina pacientů nakazila virem H7N9 během kontaktu s infikovanou drůbeží na farmách. Riziko přenosu s člověka na člověka je podle odborníků zatím poměrně nízké a omezuje se jen na osoby v těsném kontaktu s nakaženým. Tento virus ale bude nutné do budoucna pozorně sledovat.
Live Science
VědaV roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise Gubb, CC BY 4.0)
ZajímavostiNa celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)
VálkaCísař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia Commons, CC0)
HistorieMarie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)
PřírodaPelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)