V poušti na hranici mezi Egyptem a Libyí jsou rozházené kousky bleděžlutého skla. Budí pozornost i dnes a jak ukazují archeologické nálezy, tohle sklo se líbilo tvůrcům šperků ve starověkém Egyptě a nepochybně i jejich zákazníkům. Například na jednom z výrazných šperků, které byly součástí pokladu faraona Tutanchamona, se vyjímá skarabeus vyrobený právě z tohoto skla.
Zmíněné sklo je nejspíše kosmického původu. O jeho vzniku existuje několik hypotéz, přičemž dvě hlavní souvisejí s meteoritem, který přilétl nad severní Afriku asi před 29 miliony let, tedy ve třetihorách, v období oligocénu. Podle jedné z hypotéz tento meteorit vybuchl před dopadem na zem, silou asi 100 megatun TNT. Podle druhé hypotézy meteorit dopadl až na zem a sklo vzniklo během dopadu.
Geolog Aaron Cavosie z australské Curtin University a jeho spolupracovníci nyní celou záležitost pečlivě prozkoumali. Pořídili si několik kousků tohoto pouštního skla kosmického původu a analyzovali ho s využitím výkonného rastrovacího elektronového mikroskopu. Zaměřili se přitom hlavně na krystalky zirkonu, které se ve skle nacházejí.
TIP: Mimozemská zbraň: Tutanchamonova dýka byla vyrobena z meteoritu
Vědci zjistili, že některé z krystalů zirkonu ve skle nesou věrohodné stopy po nárazu meteoritu do země. Proto podle nich žluté pouštní sklo s velkou pravděpodobností nevzniklo při explozi meteoritu nad povrchem, nýbrž při přímém kontaktu s pouští. Jejich závěry jsou významné pro odborníky na planetární obranu. Právě tento 29 milionů let starý incident byl totiž doposud považován za důkaz ničivé exploze meteoritu v atmosféře a mnozí badatelé se obávali devastujících účinků takových explozí. Jak se ale zdá, výbuchy meteoritů nad zemí zřejmě nejsou takovou hrozbou.
ZajímavostiJaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of Congress, CC0)
VědaPouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa Kennedy, CC BY-SA 4.0)
HistorieV bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)
VesmírHvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana Lobo, CC BY 4.0)