Superpočítač NASA odhalil, odkud zřejmě přiletěla planetka, která vyhubila dinosaury

18.08.2021 - Martin Reichman

Planetka Chicxulub, která před 66 miliony lety vyhubila dinosaury, k nám putovala z větší dálky, než se doposud předpokládalo.

<p>Planetka Chicxulub měřila v průměru přibližně 10 kilometrů a na Zemi vyhloubila 150 kilometrů velký kráter.</p>

Planetka Chicxulub měřila v průměru přibližně 10 kilometrů a na Zemi vyhloubila 150 kilometrů velký kráter.


Reklama

Před 66 miliony let dopadla do míst dnešního Mexického zálivu obrovská planetka. Její náraz znamenal nejen vyhubení velkých dinosaurů, kteří Zemi vládli stovky milionů let, ale i většiny dalších živých tvorů na planetě. Původ ničivé planetky Chicxulub je přitom do značné míry obestřen tajemstvím. Za nejpravděpodobnější domov Chicxulubu vědci považují hlavní pás planetek – oblasti Sluneční soustavy, která se nachází mezi drahami Marsu a Jupitera.

Do pátrání po původu Chicxulubu se nedávno zapojili i vědci z jedné z nejstarších a největších nezávislých neziskových organizací aplikovaného výzkumu a vývoje ve Spojených státech – Southwest Research Institute (SwRI) a na pomoc si přizvali superpočítač Pleiades – nejvýkonější superpočítač provozovaný NASA.

TIP: Ohromující srážky s obrovskými tělesy zažívala Země mnohem častěji, než jsme si mysleli

Simulace, která analyzovala pohyb 130 tisíc planetek a dalších objektů hlavního pásu potvrdila, že domov Chicxulubu se s velkou pravděpodobností skutečně nachází v oblasti mezi drahami Marsu a Jupitera. Před zkázonosnou poutí se podle vědců pohybovala ve vnějších částech hlavního pásu. Výzkum také ukázal, že pravděpodobnost vyvržení objektu z této části Sluneční soustavy směrem k Zemi je přibližně 10× vyšší, než se doposud předpokládalo.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V čínských náboženstvích silně zakořenila potřeba uctívat zesnulé předky na fyzickém místě. Kremaci proto lidé volí neradi. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Nové objevená unikátní římská mozaika znázorňuje legendární souboj Achilla s Hektorem.

Věda
Reklama
Vesmír

Spojenečtí vojáci si prohlížejí tank Panther, který se převrátil do řeky u belgického města Houffalize.

Válka

Friedrich Küchenmeister ve jménu vědy využil v polovině 19. století odsouzence na smrt k úspěšnému pokusu, jímž doložil cyklus tasemnice dlouhočlenné.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907