Savci přežili poslední masové vymírání na konci křídy jen o vlásek. A pak se zase rychle vzpamatovali
Když na konci křídy, závěrečného období druhohor dopadl v oblasti dnešního Chicxulubu desetikilometrový meteorit, tak způsobil masové vymírání, jedno z největších v dějinách Země.
Skoro každý dnes ví, že tehdy zmizeli poslední velcí dinosauři. Ale nebyli sami. Vědci teď v nové analýze fosilních nálezů tvrdí, že po dopadu meteoritu v Chicxulubu vyhynulo i 93 procent tehdejších druhů savců.
TIP: Dinosauři byli ztraceni dlouho předtím, než je zlikvidoval slavný meteorit
To je mnohem víc, než jsme si až doposud mysleli. Osud všech savců tehdy zřejmě visel na vlásku. Vědci ale také zjistili, že se savci dokázali z masového vymírání velmi rychle vzpamatovat a brzy se objevily nové druhy, které postupně osídlily planetu bez velkých dinosaurů.
IFL Science, Journal of Evolutionary Biology
VesmírPravděpodobnost výskytu ohnivé duhy záleží na zeměpisné šířce a klimatu: například v Los Angeles je 5× až 10× větší než v Londýně. (foto: Christa Harbig, CC BY 4.0)
VědaV období neolitu, asi před šesti tisíci lety, se v Dorstone Hill nacházel komplex dřevěných budov a pohřební mohyly. (foto: Flickr, Herefordshire Council, CC BY-ND 2.0)
HistorieSvůj původní fotografi cký materiál získala Lucia Moholy do fyzického vlastnictví teprve v šedesátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Fair use)