Svérázní zlatokopové ze Srí Lanky: Chcete u nás uklízet? Zaplaťte!

27.08.2020 - Martin Reichman

<p>Sea Street ve srílanském Kolombu je vyhlášeným rájem klenotníků a zlatníků.</p>

Sea Street ve srílanském Kolombu je vyhlášeným rájem klenotníků a zlatníků.


Reklama

Drtivá většina firem musí za úklid svých prostor platit. Ve srílanském ráji zlatníků a klenotníků na Sea Street je tomu ale obráceně. Kdo chce ve zlatnictví uklízet, musí sám zaplatit. Zní to možná bláznivě, ale (zvláštní) logiku to přeci jen má.

TIP: Kancelář v prachu ulice: Skomírající řemeslo barmských veřejných písařů

Během výroby šperků ulpívají na podlahách a tělech zlatníků mikroskopické kousky drahého kovu. Ty pak uklízeči sbírají v šatnách a koupelnách. Po pečlivém vyčištění sebrané špíny lze získat zajímavé množství zlata. Jde tak trochu o loterii, neboť uklízeč nikdy předem neví, kolik zlata najde. Z výpovědí samotných uklízečů ale vyplývá, že jde o finančně výhodné podnikání.

Pokud má uklízeč štěstí, lze během jednoho úklidu získat více než půl gramu zlata v hodnotě okolo 2 500 a 2 700 rupií (v přepočtu asi 300 korun). V zemi, kde je průměrný plat manuálně pracujícího 1 100 rupií, jde rozhodně o nadstandardní příjem. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti
Revue

Zhruba polovina psů v experimentech odmítla záměrně špatnou radu cizího člověka. Jsou v tom lepší než lidské děti, makaci nebo šimpanzi.

Věda

Lady Caroline Lambová byla anglická šlechtična a spisovatelka. Byla milenkou George Gordona Byrona. Jejich vztah je námětem řady děl, například filmu Lady Caroline Lamb z roku 1972.

Historie

Přestože je zde jistá podobnost s párem Jupiter-Saturn, je třeba si uvědomit, že disk kolem hvězdy PDS 70c je asi 500krát větší než prstence Saturnu. 

Vesmír

Britské tanky Challenger 2 stále zůstávají také ve hře s tím, že je bude třeba modernizovat.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907