Drtivá většina firem musí za úklid svých prostor platit. Ve srílanském ráji zlatníků a klenotníků na Sea Street je tomu ale obráceně. Kdo chce ve zlatnictví uklízet, musí sám zaplatit. Zní to možná bláznivě, ale (zvláštní) logiku to přeci jen má.
TIP: Kancelář v prachu ulice: Skomírající řemeslo barmských veřejných písařů
Během výroby šperků ulpívají na podlahách a tělech zlatníků mikroskopické kousky drahého kovu. Ty pak uklízeči sbírají v šatnách a koupelnách. Po pečlivém vyčištění sebrané špíny lze získat zajímavé množství zlata. Jde tak trochu o loterii, neboť uklízeč nikdy předem neví, kolik zlata najde. Z výpovědí samotných uklízečů ale vyplývá, že jde o finančně výhodné podnikání.
Pokud má uklízeč štěstí, lze během jednoho úklidu získat více než půl gramu zlata v hodnotě okolo 2 500 a 2 700 rupií (v přepočtu asi 300 korun). V zemi, kde je průměrný plat manuálně pracujícího 1 100 rupií, jde rozhodně o nadstandardní příjem.
PřírodaDomovinou kněžice mramorované je východ Asie, aktuálně se ale vyskytuje i v Severní Americe a v Evropě. Zatím nejsevernější doložený nález pochází ze Švédska. (foto: Flickr, Gilles San Martin, CC BY-SA 2.0)
VálkaZ nových střel středního doletu Pershing II měli Sověti velké obavy. Na snímku Pershing II odpalovaný z vojenské základny White Sands Missile Range v Novém Mexiku, listopad 1982. (foto: U.S. National Archives, CC0)
HistorieVe dvacátých letech bylo auto považováno za velký luxus. Stálo totiž zhruba 20 000 korun a tedy zhruba stonásobek měsíční mzdy. (foto: Škoda Auto, CC0)
VědaNásledky virových infekcí jsou zřejmě zdrojem mnoha obtíží ve vyšším věku, včetně vyššího rizika vzniku Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. (foto: Shutterstock)