Svérázní zlatokopové ze Srí Lanky: Chcete u nás uklízet? Zaplaťte!

27.08.2020 - Martin Reichman

<p>Sea Street ve srílanském Kolombu je vyhlášeným rájem klenotníků a zlatníků.</p>

Sea Street ve srílanském Kolombu je vyhlášeným rájem klenotníků a zlatníků.


Reklama

Drtivá většina firem musí za úklid svých prostor platit. Ve srílanském ráji zlatníků a klenotníků na Sea Street je tomu ale obráceně. Kdo chce ve zlatnictví uklízet, musí sám zaplatit. Zní to možná bláznivě, ale (zvláštní) logiku to přeci jen má.

TIP: Kancelář v prachu ulice: Skomírající řemeslo barmských veřejných písařů

Během výroby šperků ulpívají na podlahách a tělech zlatníků mikroskopické kousky drahého kovu. Ty pak uklízeči sbírají v šatnách a koupelnách. Po pečlivém vyčištění sebrané špíny lze získat zajímavé množství zlata. Jde tak trochu o loterii, neboť uklízeč nikdy předem neví, kolik zlata najde. Z výpovědí samotných uklízečů ale vyplývá, že jde o finančně výhodné podnikání.

Pokud má uklízeč štěstí, lze během jednoho úklidu získat více než půl gramu zlata v hodnotě okolo 2 500 a 2 700 rupií (v přepočtu asi 300 korun). V zemi, kde je průměrný plat manuálně pracujícího 1 100 rupií, jde rozhodně o nadstandardní příjem. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Sebevražda je 10. nejčastější příčinou úmrtí v USA. 

Věda

Pro vysoký vzrůst liliovníku a podzimní zbarvení listů jej v Americe někdy nazývají žlutý topol (Yellow Poplar). (foto: Wikimedia Commons, AndyScottCC BY-SA 4.0)

Příroda

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907