Historie ostrova Srí Lanka je už několik tisíc let výrazně ovlivněna spory mezi většinovými Sinhálci a menšinovými Tamily. Přes nedávno skončenou občanskou válku mezi těmito etniky si však uchovává mnohé z původního kouzla
Po získání nezávislosti byl na vlajce pouze zlatý lev s mečem na červeném podkladě. Vlajka se ale nelíbila muslimským a tamilským minoritám, proto byl v roce 1951 přidán zelený (muslimský) a oranžový (tamilský) pruh
Ostrov Srí Lanka má tvar kapky stékající z jihu Indického subkontinentu. Na severovýchodě je propojen souvislým pásem mělčin a ostrůvků – tzv. Adamovým mostem – s jihoindickým Ráméšvaramem.
Hlavní problémy Srí Lanky už po 2 000 let pocházejí z neshod mezi dvěma nejpočetnějšími etnickými skupinami žijícími na ostrově – Sinhálci a Tamily. Sinhálci pravděpodobně přišli z oblasti Bengálského zálivu a první zmínky o sinhálském království na Srí Lance pocházejí již z 6. století př. n. l. Sinhálců jsou na ostrově tři čtvrtiny. Tamilové migrují na Srí Lanku z jižní Indie již po několik tisíc let. Většinou jsou to hinduisté, v menším počtu potom muslimové. Jsou soustředěni především na severu země, v okolí města Jaffna, což je tamilské centrum nedaleko Adamova mostu.
Obě etnické skupiny mají naprosto odlišný jazyk a náboženství, což jsou kořeny většiny nesvárů. V roce 1983 konflikt mezi sinhálskou buddhistickou většinou a tamilskou hinduistickou menšinou dokonce přerostl v občanskou válku, která s různou intenzitou trvala přes 26 let. Tamilové byli po tvrdých bojích konečně poraženi srílanskou armádou dne 17. května 2009, nicméně vztahy jsou zde stále napjaté.
Další početnou skupinou jsou muslimové, kteří jsou soustředěni především na jižním pobřeží. Islám sem dovezli arabští objevitelé a mořeplavci, část muslimské populace migrovala z indonéské Jávy.
Kuriózním etnikem jsou prapůvodní obyvatelé Veddové. První zmínky o nich pocházejí z roku 500 př. n. l. Sami si říkají „lidé lesa“ a dodnes nesplynuli s ostatními etniky ostrova. Dají se přirovnat k severoamerickým Indiánům – mají své území, kde mohou lovit zvěř bez omezení a žít tradičním způsobem životem.
Ostrov má velké přírodní bohatství přičemž nejznámějším a největším zástupcem velkých savců je slon asijský. V současnosti na Srí Lance žije přes 2 500 divokých a kolem 500 domestikovaných slonů. Ke každodennímu pořádku obyvatel vesnic přilehlých k souvislým pásům lesa patří boj s divokými slony, kteří si zvykli rabovat rýžová pole. Často dochází i ke střetům, při kterých ztrácejí životy jak lidé, tak zvířata.
Oficiálním hlavním městem je Kotte, kde sice již sídlí parlament, ale většina státních institucí je dosud v Colombu. Ve skutečnosti je Kotte jedním z předměstí Colomba a většinou není považováno za samostatné město. Velmi důležité město je Kandy, bývalé sídlo sinhálských králů ležící v centrální vrchovině. Sjíždějí se sem buddhisté z celého světa, protože v Chrámu Zlatého zubu je podle legendy uložena skutečný Buddhův zub. Obdobně důležitým náboženským místem je vrchol Adamovy hory (2 224 m n. m.), kde je otištěno ve skále velké chodidlo. Křesťané věří, že jde o stopu Adama, buddhisté otisk uctívají jako stopu Buddhy. Hinduisté tvrdí, že zde stanul Kršna a muslimové jsou přesvědčeni, že jde o pozůstatek někdejší přítomnosti Alláha.
O prehistorii Srí Lanky je známo jen málo. První fakta, spadající ovšem z větší míry do oblasti legend, mluví o sinhálském králi Vidžájovi, který kolem 6. století př. n. l. přivedl ze severozápadní Indie na ostrov svůj lid. První přistěhovalci zřejmě vyznávali hinduismus, ale už v 1. století našeho letopočtu získal status státního náboženství tehdy relativně mladý buddhismus.
Už od 4. století se datuje nesmiřitelnost mezi Sinhálci a Tamily. Druzí jmenovaní se na ostrov začali dostávat ve 3. století a už o sto let později se pokusili dobýt jeho severní oblasti. Na několik let se jim dokonce podařilo zmocnit se tehdejšího královského města Anuradhaputry. O nadvládu nad ostrovem usilovali po následující staletí králové z jihu Indie. Sinhálský stát se stále potýkal s problémy a invaze Tamilů ve 13. století jej srazila na kolena. Sinhálci se přesunuli do centrální části ostrova a později na západ, Tamilové založili svůj stát na severu. Nesmiřitelnosti částí ostrova využili v na konci 16. století Portugalci, kterým se podařilo podřídit si většinu území a později byli sami vytlačeni Holanďany.
Na konci 18. století přišli na Cejlon, jak se ostrovu tehdy říkalo, Britové a učinili z něj část svého impéria. Na přelomu 19. a 20. století zde začalo vznikat národněosvobozenecké hnutí a po druhé světové válce se Cejlon osamostatnil. Moc získali většinoví Sinhálci, kteří nejdříve omezili Tamily jazykovým zákonem neuznávajícím Tamilštinu jako úřední jazyk, a později dokonce došlo k pogromům. Tamilové se dlouhou dobu pokoušeli dosáhnout svých práv nenásilně, ale postupně se radikalizovali, což v roce 1983 vedlo až k občanské válce, jež skončila teprve loni.
Počet obyvatel: cca 21,5 milionu (stejně jako Austrálie)
Očekávaná doba dožití: 75,14 let
Prům. počet dětí: 1,99 na jednu ženu
Kojenecká úmrtnost: 18,57 z 1 000 živě narozených
Věková struktura: 23,9 % děti do 15 let, 68 % obyv. ve věku 15 až 64 let, jen 8,1 % obyv. se dožívá více než 65 let a polovina obyvatel Srí Lanky je mladší než 31 let
Etnické složení: Sinhálci 73,8 %, Moorové (arabského původu) 7 %, indičtí Tamilové 4,6 %, srílanští Tamilové 3,9 %, ostatní 0,5 %, nespecifikováno 10 %
Úřední jazyky: sinhálština a tamilština, angličtina funguje jako dorozumívací jazyk obdobně jako v Indii
Náboženství: buddhisté 69,1 %, muslimové 7,6 %, hinduisté 7,1 %, křesťané 6,2 %, nespecifikováno 10 %
Nezaměstnanost: 6,2 %
Gramotnost: 90,7 %
Typ vlády: republika
Samostatnost: od 4. února 1948, dříve britská kolonie
Hlava státu: prezident Mahinda Rajapaksa (od 19. listopadu 2005); prezident je jak hlavou státu, tak šéfem vlády, premiér Ratnasiri Wickremanayake zastává v zásadě ceremoniální pozici
Volby: kabinet je jmenován prezidentem po poradě s premiérem; prezident volen všeobecným hlasováním na šestileté období (další volby mají být v roce 2016)
Navzdory brutální občanské válce (mezi roky 1983–2009) HDP státu posledních 10 let roste každoročně o 5 %. Asi 1,5 milionu Srílančanů pracuje v zahraničí a posílají domů každoročně kolem tří miliard USD. Globální finanční krize posledních let nicméně téměř srazila zemi na kolena.
HDP na hlavu: cca 6 300 USD (odhad 2012)
Měna: srílanská rupie (LKR); 1 USD = cca 114 srílanských rupií; 1 Kč = cca 6 sr. rupií
Vývoz: textil a oděvy, čaj a koření, diamanty, smaragdy, rubíny, výrobky z kokosu, guma, ryby
Dovoz: textilní vlákna, nerostné produkty, ropa, potraviny, stroje a dopravní technika
Rozloha: 65 610 km2, tedy skoro stejně jako Litva nebo Lotyšsko, o málo víc než 4/5 ČR; Délka pobřeží: 1 340 km
Podnebí: tropické monzunové, na severovýchodě je monzunové období mezi prosincem a březnem, na jihozápadě od června do října
Průměrné teploty: Colombo/Nuwara Eliya – celoročně jsou velmi vyrovnané, měsíční průměr je cca 25–27/14–16 °C, přičemž maxima nevybíhají ani na jednu stranu více než 5/7 °C od průměru
Průměrné měsíční srážky: Colombo/Nuwara Eliya – leden–březen 70–150/40–170, duben–červen 220–370/110–280, červenec–září 110–160/190–300, listopad–prosinec 150–350/200–270
Nejnižší a nejvyšší bod: Indický oceán 0 m / Pidurutalagala 2 524 m
VědaÚlomek dvanáctistěnu nalezený v belgické provincii Limburk. (foto: Flanders Heritage Agency, Kris Vandevorst, CC BY 4.0)
HistorieStalinova pohřbu se zúčastnil i československý prezident Klement Gottwald, jemuž se však cesta do Moskvy stala osudnou. Následkem letu u něj totiž došlo k protržení výdutě srdeční aorty. Zemřel devět dnů po Stalinovi, což bylo propagandisticky využito jako „smrt žalem“. (foto: Profimedia/ČTK)
VesmírSimulace planet obíhajících kolem celých dvojhvězd ukázaly, že obyvatelné mohou nejspíš být v případě, kdy obíhají relativně blízko výrazně nestejných hvězd. (ilustrace: NRAO/AUI/NSF, S. Dagnello, CC BY-SA 4.0)
VesmírRaketoplán Challenger během startu 28. ledna 1986. Jen o pár sekund později došlo k fatálnímu selhání, které vedlo ke zkáze a rozpadu celého stroje. (foto: Wikimedia Commons, NASA, CC0)