Darwin

Opičí proces v Daytonu upoutal v roce 1923 pozornost celé země i světa.

22. 06. 2022

Nejčtenejší

Ohňová země: Jak se žije na konci světa

Ohňová země Ohňová země je nejjižnějším obydleným územím na planetě. Nikoliv náhodou se jí přezdívá „konec světa“ – dál už leží jen nehostinná Antarktida. Drsné větrné klima, jež může přinést i sníh během léta, statečně snáší pouze hrstka stálých obyvatel. Díky tomu však zůstala tamní příroda takřka nedotčená a její divokost vyráží dech

Galapágy: V laboratoři evoluce nejsou turisté vítáni

Galapágy Galapágy leží přímo na rovníku uprostřed Tichého oceánu a vysloužily si nespočet přízvisek. K poetickým názvům jako „Jurský park Pacifiku“ nebo „laboratoř evoluce“ přímo vybízejí: Na světě totiž neexistuje podobně specifické místo. Poté, co na ostrovy v 19. století zavítal Darwin, se staly zemí zaslíbenou pro biology

Poznámky v jednom ze zápisníků přírodovědce Charlese Darwina, které kdosi tajně vrátil knihovně britské Cambridgeské univerzitě.

06. 04. 2022

Kniha knih

Název: Bible
Autoři: židovští kněží a apoštolové
Vznik: 10. století př. n. l. – 100 n. l.

Bible představuje nejčtenější a nejpřekládanější spis na světě a zároveň svatou knihu křesťanství, které je s více než dvěma miliardami věřících nejrozšířenějším světovým náboženstvím. Na jeho základech se vedle antického kulturního dědictví formovala celá západní kultura. Bible však není knihou jedinou, ale tvoří ji celý soubor knih, které vznikaly zhruba 1 100 let, přičemž všechny spojuje téma smlouvy uzavřené mezi Bohem a jeho lidem. Jeden z největších českých znalců Bible Jan Heller poznamenal: „Není to ani historická empirie ani soubor výmyslů, ale záznam zkušeností, které lidé s Bohem učinili.“

V době vzniku „knihy knih“ tvořil polyteismus (víra ve více bohů) základ většiny náboženství. Bible však přišla s jediným Bohem – Hospodinem. Nejednalo se přitom o zcela originální nápad: první doloženou snahou o vytvoření monoteistického kultu byl již pokus faraona Achnatona (vládl v letech 1353–1336 př. n. l.) povýšit na jediné všemocné božstvo slunečního boha Atona. Později se však ukázalo, že víra v jednoho Boha s sebou nese zásadní negativum – nesnášenlivost vůči ostatním věroukám. Dokud bylo na polyteistickém starověkém nebi dost místa pro všechny bohy, vedly se války o cokoliv, jen ne o náboženské vyznání… 

Historie i poetika

Bible sestává ze Starého a Nového zákona, přičemž židé uznávají pouze Starý zákon, křesťané pak oba. Starý zákon obsahuje původní židovské texty a skládá se ze tří částí. Tóra, tedy pět knih Mojžíšových doplněných o knihu Jozue, popisuje stvoření světa, nejstarší dějiny, vznik izraelského národa a příchod do zaslíbené země. Knihy proroků se zaměřují na historii Izraelitů v zaslíbené zemi, vznik a rozvoj království a na proroctví o budoucnosti. Poslední část zahrnuje životopisy, úvahy, poetické texty či pozdější historické texty. 

Starý zákon byl původně napsán převážně v hebrejštině a malá část v aramejštině. V 3. století př. n. l. se dočkal překladu do helénské řečtiny a ve stejném jazyce vznikl mezi lety 50 a 100 n. l. Nový zákon. Jeho hlavním obsahem je zpráva o životě a smrti Ježíše Krista a z větší části ho tvoří čtyři evangelia – Markovo, Matoušovo, Lukášovo a Janovo. (foto: Unsplash)

03. 04. 2021

Až metr dlouhý a deset kilogramů vážící leguán galapážský se živí převážně kaktusy. Vyskytuje se na šesti z 19 ostrovů v odhadovaném počtu 5 000–10 000 jedinců.

16. 02. 2020


Reklama

Odlehlost zatím Ohňovou zemi před zásahy člověka chrání. Krajina národního parku Tierra del Fuego zůstává dosud panenská.

05. 01. 2019

Stephen Hawking s dcerou na přednášce v roce 2008.

12. 11. 2018

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907