Na bedrech titánů: Věci slavných vědců se vydražily za miliony dolarů

12.11.2018 - Stanislav Mihulka

Aukce dokumentů a osobních věcí géniů vědy vynesla v přepočtu více než 53,7 milionů Kč

<p>Stephen Hawking s dcerou na přednášce v roce 2008.</p>

Stephen Hawking s dcerou na přednášce v roce 2008.


Reklama

Britská společnost Christie's uspořádala aukci věcí, k nimž měli vztah velcí géniové. Nazvali ji „Na bedrech titánů“ a prodávali tam předměty se vztahem k Isaacovi Newtonovi, Charlesovi Darwinovi, Albertu Einsteinovi, a také k nedávno zesnulému Stephenu Hawkingovi. Právě věci slavného fyzika Hawkinga byly vydraženy za rekordní částky.

TIP: Stephen Hawking: V 76 letech zhasla hvězda vědy. Co všechno lidstvu přinesl?

Například Hawkingovo kolečkové křeslo, na které byl génius upoután kvůli jeho nemoci, amyotrofické laterální skleróze (ALS), bylo prodáno v přepočtu za více než 387 tisíc dolarů (téměř 8 milionů 850 tisíc korun). Přesvědčivým vítězem dražby se stala Hawkingova ručně psaná doktorská práce, která nese název „Properties of Expanding Universes“ (česky „Vlastnosti expandujících vesmírů“). Za tu kupec zaplatil asi 585 tisíc dolarů (téměř 15 milionů 660 tisíc Kč). Celkově byly v této pozoruhodné aukci vydraženy věci géniů za více než 2,35 milionů dolarů (více než 53,7 milionů korun).

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science

  • Zdroj fotografií: NASA/Paul Alers

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Černobílý mořský vlk

Mezi nejobávanější predátory mezi vodními savci nepochybně patří kosatka dravá (Orcinus orca) – až šestitunový kytovec. Kosatku coby vrcholného predátora v jejím přirozeném životním prostředí nic neohrožuje. Tito několikatunoví savci z čeledi delfínovitých dovedou plavat rychlostí bezmála 60 km/h, vidí skvěle nad hladinou i ve vodě, výborně slyší a pomáhají si také echolokací. Loví v organizovaných smečkách, proto se jí někdy přezdívá „mořský vlk“. V průměru pozře skoro čtvrt tuny masa denně a zabíjí bez problémů i velké žraloky nebo ploutvonožce.

Skutečné nebezpečí však představují pouze pro svou kořist. Ve volné přírodě ještě nedošlo k žádnému útoku na lidi, který by skončil smrtí – kosatky si člověka obvykle jen spletou se svým běžným úlovkem a včas se zastaví, což se připisuje jejich vysoké inteligenci. 

Příroda

Stalin a Gottwald na propagačním plakátu z padesátých let.

Historie
Vesmír

Chudoba není úplně zdravá pro vývoj dětí

Věda

Při poslechu hudby se podobně jako při dobrém jídle nebo sexu uvolňuje hormon dopamin. U 90 % lidí hraje při vnímání řeči zásadní roli levá mozková hemisféra a při vnímání hudebního signálu naopak pravá, která rozeznává především rozdíl ve výšce tónů. 

Zajímavosti
Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907