Experimentální léčba slavné genetické choroby skončila ohromujícím úspěchem
Mladá Kanaďanka afrického původu Revée Agyepong trpěla genetickou poruchou zvanou srpkovitá anémie. Onemocnění je důsledkem mutace v genu pro krevní pigment hemoglobin, která změní vlastnosti hemoglobinu a vede ke změně tvaru červených krvinek na protažené srpky.
Lidé se srpkovitou anémií obvykle pocházejí z malarických oblastí Afriky, protože tato genetická choroba poskytuje ochranu před malárií. Srpkovitá anémie ale zároveň oslabuje zdravotní stav a kondici a lidé s touto poruchou se dožívají průměrně jen 40 až 60 let.
TIP: Léčba stárnutí pomocí kmenových buněk na lidech zabrala
Agyepong proto ve svých 26 letech podstoupila transplantaci kmenových buněk. Dárkyní kmenových buněk se stala její sestra Stephanie Amoah. Shodou okolností její buňky přesně odpovídaly sestřině imunitě. Operace se zdařila a Agyepong je dnes bez projevů srpkovité anémie. Podobné zákroky se doposud prováděly jen na dětech a Agyepong je jednou z prvních dospělých, kteří dostali tuto příležitost.
IFL Science
VědaPazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel Ugueto, CC BY 4.0)
VesmírK prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, Cash, CC0)
VálkaAmerický letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)