Transplantace kmenových buněk zbavila Kanaďanku srpkovité anémie

07.04.2018 - Stanislav Mihulka

Experimentální léčba slavné genetické choroby skončila ohromujícím úspěchem

<p>Červené krvinky mají za úkol rozvážet kyslík po těle.</p>

Červené krvinky mají za úkol rozvážet kyslík po těle.


Reklama

Mladá Kanaďanka afrického původu Revée Agyepong trpěla genetickou poruchou zvanou srpkovitá anémie. Onemocnění je důsledkem mutace v genu pro krevní pigment hemoglobin, která změní vlastnosti hemoglobinu a vede ke změně tvaru červených krvinek na protažené srpky.

Lidé se srpkovitou anémií obvykle pocházejí z malarických oblastí Afriky, protože tato genetická choroba poskytuje ochranu před malárií. Srpkovitá anémie ale zároveň oslabuje zdravotní stav a kondici a lidé s touto poruchou se dožívají průměrně jen 40 až 60 let.

TIP: Léčba stárnutí pomocí kmenových buněk na lidech zabrala

Agyepong proto ve svých 26 letech podstoupila transplantaci kmenových buněk. Dárkyní kmenových buněk se stala její sestra Stephanie Amoah. Shodou okolností její buňky přesně odpovídaly sestřině imunitě. Operace se zdařila a Agyepong je dnes bez projevů srpkovité anémie. Podobné zákroky se doposud prováděly jen na dětech a Agyepong je jednou z prvních dospělých, kteří dostali tuto příležitost.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pazourkové pěstní klínu, objevené před 100 lety v Anglii, zřejmě vyrobili příslušníci druhu člověka heidelberského (Homo heidelbergensis). (ilustrace: University of Cambridge, Gabriel UguetoCC BY 4.0)

Věda

K prevenci psychických potíží vznikla řada opatření, jako posílání různých překvapení, dárků či oblíbených jídel. Na palubě ale nesmějí chybět ani antidepresiva a samozřejmě léky proti nespavosti. (foto: Unsplash, CashCC0)

Vesmír

Americký letoun Douglas TBD Devastator, který se účastnil neúspěšného útoku na Tulagi. (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

Experimenty ve Francii a ve Španělsku ukázaly, že po kávě se hůře odolává svodům nákupů. (foto: PixabayCC0)

Věda

Vizualizace polární záře tančící v atmosféře rudé planety. (foto: Shutterstock)

Vesmír

Noráky se nazývali čeští muži, kteří museli za druhé světové války odejít do totálního nasazení do Norska. Bylo jich 1300. Většinu z nich Němci poslali až za polární kruh, kde stavěli opevnění, silnice a železnice. (foto: soukromý archiv příbuzných Jana Novotného)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907