Umělá inteligence rozpozná autismus na snímcích očí se 100% přesností

Rozeznat poruchu autistického spektra není snadné, především pokud jde malé děti a rané fáze těchto poruch. Lékařům s tím může pomoci umělá inteligence

22.12.2023 - Stanislav Mihulka



Říká se, že oči jsou oknem do duše. Vlastně je to do jisté míry pravda, přinejmenším na fyziologické úrovni. Sítnice je zrakovým nervem spojená přímo s mozkem. Během zárodečného vývoje je navíc vidět, že sítnice vzniká vychlípením části mozku. Vědci a lékaři toho v poslední době využívají v diagnostice.

Například britští odborníci nedávno zjistili, že ozařováním sítnice laserem lze rychle a neinvazivně odhalit otřes mozku. Sítnice využil i k diagnostice jihokorejský tým medicíny Univerzity Jonse. Vyvinuli metodu, jak s pomocí umělé inteligence rozpoznat poruchu autistického spektra a určit závažnost onemocnění ze snímků očí dítěte. Výzkum zveřejnil odborný časopis JAMA Network Open.

Diagnostika ze sítnice

Vědci zařadili do výzkumu 958 dětí, jejichž věk byl průměrně 7,8 let. Polovina z nich byli děti s dříve diagnostikovanou poruchou autistického spektra (ASD), zbytek zdravé děti podobného věku. Vědci nedříve dětem vyfotografovali obě sítnice a následně vycvičili umělou inteligenci, aby rozeznávala sítnice dětí s ASD a určila závažnost poruchy. Pro výcvik umělé inteligence tým využil 85 % snímků, zbylých 15 % posloužilo pro následné ověřování.

Ukázalo se, že trénovaná umělá inteligence správně diagnostikuje poruchu autistického spektra u dítěte s úspěšností 100 %. Podle autorů studie z toho plyne, že změny na sítnici, s nimiž souvisejí poruchy autistického spektra, mají potenciál pro diagnostiku, nejen u tohoto typu onemocnění. Pokud jde o určení závažnosti poruchy, výsledky umělé inteligence sice nebyly perfektní, vykázanou 78% přesnost lze ale označit za přijatelnou.

TIP: Experimentální léčba: Brýle Google Glass pomáhají autistickým dětem číst emoce

Vědci jsou přesvědčeni, že je možné používat umělou inteligenci jako do značné míry objektivní nástroj pro monitoring a brzké určení správné diagnózy. Dvojnásob to platí v případech, kdy jsou pro děti z nějakého důvodu obtížně dostupní dětští psychologové.


Další články v sekci