V Yellowstone zažili zemětřesný roj 200 zemětřesení. Katastrofa ale prý nehrozí

25.02.2018 - Stanislav Mihulka

Supervulkán v Yellowstone brnká na nervy vědců i návštěvníků překrásného národního parku

<p>V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.</p>

V národním parku Yellowstone jsou zemětřesení na denním pořádku.


Reklama

Před pár týdny zasáhl oblast národního parku Yellowstone v průběhu několika dnů zemětřesný roj více než dvou stovek zemětřesení. Od té doby, co víme, že pod Yellowstone číhá gigantický supervulkán, jsou podobné zprávy přijímány s obavami.

Yellowstone se třese prakticky neustále. Obvykle tady zaznamenávají 1 až 3 tisíce zemětřesení různé intenzity ročně. Zmíněný roj byl výraznější než každodenní otřesy. Podle odborníků ale s největší pravděpodobností nejde o signál tolik obávané exploze supervulkánu, ke které v Yellowstone nejspíš jednou dojde. Podobné roje prý k Yellowstone patří.

TIP: Mezi americkými gejzíry: Národní park Yellowstone

Zemětřesné roje mívají dvě hlavní příčiny. Buď jde o posouvání velkých tektonických desek anebo pohyby hmoty, jako je voda, plyn nebo magma, v zemských hlubinách. Celý Yellowstone je protkán horkými prameny a gejzíry, takže pod jeho povrchem nepochybně proudí množství vody i plynů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Live Science, USGS

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Středobod areálu obývaného oneidskou komunitou tvořil cihlový zámeček, kde se odehrávala většina společenských aktivit. (foto: Wikimedia Commons, New York Public Library, CC0)

Zajímavosti

Řepeň durkoman roste na vlhkých polích, špatně odvodněných loukách, dočasně obnažených dnech rybníků, jezer a řek, lze ji nalézt v příkopech cest i blízko lidských sídel. (foto: Wikimedia Commons, Stefan.lefnaerCC BY-SA 4.0)

Věda

Na základě rentgenových snímků a počítačové tomografie jeho mumie vědci předpokládají, že Tutanchamon nejspíš dopadal při chůzi na patu a potřeboval oporu hůlky. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, Michael BareraCC BY-SA 4.0)

Historie

Start Ariane 1 nesoucí kosmickou loď ESA Giotto, 2. července 1985. (foto: ESACC BY-SA 4.0)

Vesmír

Operace v hustě obydleném městském prostředí jsou jedněmi z nejnáročnějších vůbec. Brazilské favely poté představují skutečnou městskou džungli, kde policisté navíc musí brát ohledy i na bezpečnost civilních obyvatel. (foto: Wikimedia Commons, Governo do Rio de Janeiro, Marcelo HornCC BY 2.0)

Válka

Startup Vow Food z australského Sydney vyprodukoval jako první na světě maso z buněk vyhynulého mamuta. (ilustrace: Wikimedia Commons, Thomas QuineCC BY-SA 2.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907