Vědci objevili mimozemské organické látky v pozemských starobylých horninách

30.05.2019 - Stanislav Mihulka

Jak ukazuje objev z Jihoafrické republiky, ne všechny pozemské organické látky pocházejí z naší planety

<p>První uhlík mimozemského původu v pozemských horninách určitě pochází z meteoritu. Vědci jej objevili v pohoří Barberton Makhonjwa v Jihoafrické republice.</p>

První uhlík mimozemského původu v pozemských horninách určitě pochází z meteoritu. Vědci jej objevili v pohoří Barberton Makhonjwa v Jihoafrické republice.


Reklama

Mezinárodní tým vědců nedávno objevil úplně první známé mimozemské organické látky v pozemských horninách. Našly se v horninách z pohoří Barberton Makhonjwa v Jihoafrické republice, které jsou staré asi 3,3 miliardy let.

Badatelé detailně analyzovali strukturu jihoafrických hornin metodou takzvané elektronové paramagnetické (spinové) rezonance. Narazili při tom na materiál, který se příliš nepodobal žádné pozemské hornině. Namísto toho byl velmi podobný organickému materiálu bohatému na vodík, který se nachází v meteoritech zvaných uhlíkové chondrity.

Materiál z meteoritu

Objevený materiál tvoří vrstvu o tloušťce pouhé 2 milimetry, která zřejmě vznikla po nárazu meteoritu do země. Vědci v tomto materiálu našli i nanočástice feritu se spinelovou strukturou, bohaté na nikl a chrom. Takové částice přitom běžně vznikají, když meteority proniknou do pozemské atmosféry.

TIP: Meteorit z Antarktidy ukrýval nečekaný poklad: Úlomek komety

V době před 3,3 miliardami let, kdy Zemi zasáhl meteorit s objeveným mimozemským organickým materiálem, byla naše planeta velmi odlišná. Život se na ní objevil zřejmě jen před pár sty miliony let a stihl se vyvinout jen do jednoduchých organismů. V atmosféře Země zatím scházel kyslík. Podle odborníků tehdy musely být podobné pády meteoritů velmi běžné, takže není vyloučeno, že brzy objevíme další podobnou organickou hmotu mimozemského původu. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: Tony Ferrar / UNESCO



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907