Meteorit z Antarktidy ukrýval nečekaný poklad: Úlomek komety

17.04.2019 - Stanislav Mihulka

V době těsně po vzniku Sluneční soustavy se do asteroidu dostal kousek pradávné komety. Po dlouhé pouti nakonec skončil na Zemi...

<p>Meteorit LaPaz Icefield 02342. Šipka ukazuje úlomek komety.</p>

Meteorit LaPaz Icefield 02342. Šipka ukazuje úlomek komety.


Reklama

Meteority jsou samy o sobě cennými nálezy, které nám přinášejí z vesmíru mnoho pozoruhodných informací. Někdy se ale stane, že obsahují něco ještě mnohem cennějšího. Právě takový poklad nedávno objevil tým odborníků, vedených americkým institutem Carnegie Institution of Science.

Vědci zkoumali primitivní meteorit z úsvitu Sluneční soustavy, který je podle místa nálezu v Antarktidě označený jako LaPaz Icefield 02342. Jemma Davidson z americké Arizona State University a její kolegové zjistili, že tento meteorit překvapivě ukrývá kousek velmi primitivního materiálu bohatého na uhlík. Tento materiál byl přitom velmi podobný prachovým částicím, které na Zemi padají z komet.

Kousek komety v meteoritu

Zmíněný meteorit představuje takzvaný uhlíkatý chondrit. Tyto meteority jsou na Zemi vzácné, protože bývají křehké a obvykle se rozpadnou během průletu atmosférou. Takové meteority zřejmě vznikly na samotném počátku vývoje Sluneční soustavy, před více než 4,5 miliardami let, pravděpodobně někde za oběžnou drahou Jupitera.

TIP: Dávný meteorit nalezený v Mauretánii odhaluje tajemství Sluneční soustavy

Asi 3 až 3,5 milionů let po vzniku Sluneční soustavy se do jednoho ze stále ještě rostoucí asteroidů dostal malý úlomek pradávné komety. Z tohoto asteroidu se pak při nějaké, nejspíš katastrofální události oddělil malý balvan, který obsahoval i tento úlomek komety. Ten nakonec skončil na ledovém poli LaPaz, kde ho našli vědci. Meteorit i úlomek komety teď přispějí k poznání vzniku, struktury a evoluce Sluneční soustavy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Rorschach chtěl svým testem odhalovat schizofrenii, tedy duševní nemoc související se selháváním myšlenkových procesů a sníženým vnímáním emocí.

Zajímavosti

Svobodné zednářství

Historie

Pozemní personál britského a francouzského letectva si krátí dlouhou chvíli u krytu s nápisem upomínajícím na adresu britských premiérů

Válka

Umělá inteligence značně vylepší provoz satelitů pro dálkový průzkum Země.

Vesmír

Bakteriální kultury v experimentu

Věda
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907