Když se mezi korály šíří viry, tak to jde s korálovým útesem z kopce
Velký bariérový útes u severovýchodního pobřeží Austrálie měří na délku přes 2000 kilometrů. Je pod ochranou UNESCO a je to největší korálový útes na Zemi. V poslední době ho ale ohrožuje stále poměrně záhadné blednutí korálů, při němž z těla korálů mizejí jejich symbionti.
Nedávno vyšlo najevo, že blednutí korálů souvisí i s výskytem virů. Vědci prozkoumali vzorky korálů větevníků Acropora aspera a zjistili, že obsahují vícero virů – retroviry, velké megaviry a hlavně viry povrchně podobné herpesvirům, proklínaným původcům oparů a podobných nepěkných záležitostí. Těch je tam nejvíc.
Zatím to vypadá, že blednutí korálů oslabuje korálový útes, který pak snadněji infikují nově objevené viry. Pro snahy o zachránění dnešních korálových útesů před blednutím je to každopádně hodně špatná zpráva.
IFL Science, Frontiers in Microbiology
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)