Vyřešení záhady: Odkud pochází pravěká Willendorfská venuše?

03.03.2022 - Stanislav Mihulka

Vědci pomocí rentgenové mikrotomografie odhalili místo původu materiálu, z něhož je vyrobená proslulá rakouská Willendorfská venuše

<p>Willendorfská venuše je nejznámějším archeologickým nálezem z území Rakouska. </p>

Willendorfská venuše je nejznámějším archeologickým nálezem z území Rakouska. 


Reklama

Slavná Willendorfská venuše je asi 11 cm vysoká ženská soška vytvořená lidmi kultury gravettien, z období mladšího paleolitu. Sošku, která vznikla přibližně 25 000 let před naším letopočtem, se podařilo objevit v roce 1908 u Aggsbachu v Rakousku a dodnes je nejznámějším archeologickým nálezem na území této země. Jak je v podobných případech obvyklé, pravěkou sošku obestírá řada otazníků.

Jednou z největších záhad bylo, odkud vlastně pochází materiál, z něhož je Willendorfská venuše vyrobena. Jde o takzvaný oolitický vápenec, který se nikde v širokém okolí místa nálezu nevyskytuje. Pro podobné sošky, které se typicky vyráběly ze slonoviny či kostí, je přitom použití této horniny zcela výjimečné. Do rozřešení této hádanky se nedávno pustil víceoborový výzkumný tým rakouských odborníků.

Jak se podívat dovnitř venuše?

Badatelé se podívali „do útrob“ Willendorfské venuše pomocí pokročilé zobrazovací metody rentgenové mikrotomografie. Pořídili detailní snímky s rozlišením až 11,5 mikrometru, které odhalily strukturu samotné sošky i horniny. Mimo jiné v sošce objevili maličkou schránku měkkýše, která jim pomohla určit stáří použité horniny na období jury.

TIP: V Bavorsku objevili prehistorické dětské lahvičky se zbytky mléka

Vědci rovněž pořídili vzorky podobných hornin z řady lokality z rozsáhlého území střední a jižní Evropy, od Francie, přes Německo a Sicílii, až po východní Ukrajinu. Porovnáním těchto vzorků s horninou Willendorfské venuše dospěli k závěru, že použitý oolit je prakticky totožný s horninou ze severní Itálie, z oblasti u Gardského jezera. Tento objev vrhá nové světlo nejen na samotnou venuši, ale i na schopnost pravěkých lidí pohybovat se Evropou a překonávat masivní hory, jako jsou Alpy.

Willendorfská venuše na snímku rentgenové mikrotomografie (foto: University of Vienna, Gerhard WeberCC0)

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907