Za světlem na konci tunelu: Vědci studovali buddhistické mnichy na prahu smrti

Výzkum buddhistických přeborníků v meditaci odkryl tajemná zákoutí extrémních stavů těla a mysli

12.12.2018 - Stanislav Mihulka



Každý z nás zemře jenom jednou. Zážitky blízké smrti jsou ale překvapivě časté a náležejí k fascinujícím fenoménům lidského těla a mysli. Není divu, že tato problematika láká i vědce. Jak ale zkoumat lidi, kteří se dostávají do stavu blízkého smrti náhodou, nejčastěji kvůli nějaké nehodě či nemoci?

Naštěstí existuje i další možnost, jak se dostat do stavu blízkého smrti. A právě tuhle možnost využili i vědci v nedávné výzkumné studii. Do takového stavu se totiž umí dostat i někteří buddhističtí mniši, kteří jsou mistry v meditaci. Výzkumný tým proto studoval 12 buddhistických mnichů po dobu tří let a detailně zkoumal jejich stavy během meditace, při nichž se mniši dostávají do stavu blízkého smrti.

TIP: Fenomén „světla na konci tunelu“: Bůh, nebo oxid uhličitý

Zajímavý výzkum odkryl celou řadu fyziologických a psychologických poznatků, které se týkají stavů blízkých smrti a rovněž meditací jako takových. Vědci mimo jiné zjistili, že meditující mniši zůstávají během stavů blízkých smrti, na rozdíl od pacientů v nemocnicích, do značné míry při vědomí. V některých případech dokonce mohou ovládat průběh těchto stavů i jejich délku. Rovněž vyšlo najevo, že je možné se meditaci vedoucí ke stavu blízkému smrti naučit, a zdokonalovat se tréninkem.

  • Zdroj textu

    IFL Science, Mindfulness

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci