Zabijáci včel přelstili bakterie. Jejich antibiotika fungují miliony let

14.02.2018 - Stanislav Mihulka

Kam se hrabeme na květoliby. S plísněmi úspěšně bojují celou věčnost

Květolib -<p>Dravá vosa květolib včelí číhá na včely ve květech</p>
Květolib -

Dravá vosa květolib včelí číhá na včely ve květech


Reklama

Květolib včelí je samotářská dravá vosa, která se specializovala na lov včel. Útočí na včely, které sedí na květech nebo se vracejí do úlu. Květolib včelu ochromí svým jedem a pak ji odnese do hnízda jako potravu pro své potomky.

Kromě toho, že květolibové musí sehnat k snědku včely, potřebují také ochránit potomstvo před rychle rostoucími plísněmi. Kvůli tomu si v tykadlech pěstují spřátelené bakterie, které jim pomáhají vyrábět speciální koktejl antibiotik. Tím pak chrání své potomstvo v podzemním hnízdě.

TIP: Jed brazilské vosy dokáže proděravět nádorové buňky

Antibiotika květolibů jsou účinná proti rozmanitým druhům plísní. Tento koktejl funguje už asi 68 milionů let ve víceméně stejné podobě. Jak se zdá, rezistence na antibiotika není pro květoliby problém. Právě složitost směsi antibiotik, společně se samotářským životem květolibům zaručuje, že po celou tu dlouhou dobu květolibové odolávají plísním.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Johannes Gutenberg University in Mainz, PNAS

  • Zdroj fotografií: Alvesgaspar / Wikimedia Commons



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jaderný test z 25. července 1946 (označovaný jako „B – Baker“) se vůbec poprvé v dějinách uskutečnil pod hladinou moře. Američané při něm spustili bombu do hloubky 27 metrů a odpálili; naráz se tak vzedmulo půl milionu tun vody a 50 z 92 lodí bylo rozmetáno na prach. (foto: Wikimedia Commons, Library of CongressCC0)

Zajímavosti

Pouštní krajina s mustatilem v popředí snímku. Na podobném místě nalezli archeologové sedm tisíc let staré obětiště obsahující lidské a zvířecí ostatky. (foto: PLoS ONE, Melissa KennedyCC BY-SA 4.0)

Věda

Hrající si slůňata – stále v bezpečné blízkosti dohlížejících samic. (foto: Marek Velechovský - se souhlasem k publikování)

Příroda

V bitvě u Hradce Králové, známé také jako bitva u Chlumu či u Sadové, se na obou stranách dohromady utkalo na 430 000 mužů. S výjimkou bitvy u Lipska v roce 1813 nebojovalo nikde jinde za celé 19. století víc vojáků. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Argentinské kukuřičné pole s tváří Lionela Messiho. (foto: Profimedia)

Revue

Hvězdný terminátor představuje rozhraní mezi osvětlenou a neosvětlenou stranou planety. (ilustrace: University of California, Irvine, Ana LoboCC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907