Zářivý ara hyacintový: Oběť vlastní krásy

30.09.2017 - Marek Telička



Ara hyacintový (Anodorhynchus hyacinthinus) je největším papouškem, který je schopen letu. Mezi papoušky jej může váhově trumfnout ještě nelétavý novozélandský kakapo soví (Strigops habroptilus), ale v kategorii vzrůstu jsou tito arové v každém případě na prvním místě. Od hlavy po ocas dorůstají až jednoho metru a každé rozepjaté křídlo měří asi 40 centimetrů. Dospělí jedinci váží 1,2–1,7 kilogramu.

TIP: Záhadný případ papoška sovího aneb Holky se rodí jen v nouzi

Arové hyacintoví jsou pozoruhodní nejen kvůli velikosti a nádhernému zbarvení. Živí se převážně ořechovými jádry a jejich silné zobáky dokážou rozlousknout nejen skořápky makadamových ořechů, ale poradí si dokonce s ořechy kokosovými.

Trofej „milovníků přírody“

Mezi červencem a prosincem hnízdí v dutinách starých stromů, kde samička snese většinou jedno vejce. I v případě snůšky dvou vajec většinou ale přežije jen jedno mládě – to, které se vyklube o pár dní dříve a nepřipustí žádnou vážnou konkurenci v boji o rodiči přinesenou potravu. Vajíčka navíc pojídají krkavcovití ptáci, vačice a nosálové.

Hlavní hrozbou pro tyto nádherné opeřence ovšem nejsou jejich přirození nepřátelé, ale lidé. Ti jednak stojí za ztrátou přirozeného prostředí arů a jsou zodpovědní i za kvetoucí černý trh, který dodává hyacintové krasavce bohatým „milovníkům přírody“.

Odborníci odhadují, že v 80. letech 20. století bylo z divočiny odchyceno 10 000 arů hyacintových. Poslední odhad jejich stavů z roku 2004 říká, že volně žije ještě zhruba 6 500 kusů, z toho 5 000 v brazilském Pantanalu. Dnes je chov těchto vzácných ptáků a jakýkoli obchod s nimi protizákonný.

Témata

ptáci
  • Zdroj textu

    Příroda 11/2011

  • Zdroj fotografií

    Shutterstock


Další články v sekci