Zrození legendy: Před 50 lety se uskutečnil první festival Woodstock

Měl to být docela normální koncert. Ve svých snech doufali, že by na něj mohlo přijet i  devadesát tisíc lidí. Na louky mléčné farmy nedaleko
amerického Bethelu se ale sjede přes půl milionu lidí!

15.08.2019 - Michaela Oubrechtová



Do roku 1969 o nich nikdo neslyšel. Dnes je zná s trochou nadsázky celý svět. Hudební producenti Michael Lang a Artie Kornfeld spojili síly s Joelem Rosenmanem a podnikatelem Johnem P. Robertsem. Plán byl na první pohled jednoduchý − společně zorganizují pod hlavičkou nově založené společnosti Ventures Woodstock hudební festival. Jednodenní akci pomůže financovat právě Roberts. Jeho analytický mozek bude držet mnohdy až bláznivé nápady Michaela Langa řádně při zemi. Když ale Rosenmana napadlo, že třídenní festival od pátku s přesahem až do pondělí je ještě lepší řešení, nenamítl Roberts takřka nic. 

Obrysy festivalu, který se stal na další půlstoletí kultem, nabíraly rychle na konkrétnosti. „Sto tisíc lidí zvládneme přitáhnout,“ ujistil své tři kolegy Lang ještě dřív, než první kapely podepsaly smlouvu. Datum stanovili na 15. srpna, ukončení pak na pondělí 18. srpna 1969. V dubnu téhož roku zaschl inkoust na podepsané smlouvě s rockovou kapelou Creedence Clearwater Revival. Za koncert mají dostat deset tisíc dolarů. Čas se ale zoufale krátil. „Tři dny plné míru a hudby,“ lákal na festival první reklamní slogan v rádiu. Spojení slov mír a hudba působilo na květinové děti jako magnet. A lístky šly rychle na odbyt.  

Vyhlašujeme výjimečný stav!

Vstupenka v předprodeji stála 18 dolarů. Dnes by tato částka odpovídala 75 dolarům, což je v přepočtu 1 425 Kč. Koupit se dala v řadě obchodů v newyorském okrese, nebo jste si ji mohli objednat poštou. Festival vydělával také na vstupném vybíraném přímo na místě. Cena ale stoupla na 24 dolarů. Langův odhad, který mnozí považují za přemrštěný, se ukáže ještě značně podceněný. Že mělo přijet 90 000 lidí? Jen v předprodeji se prodalo 186 000 lístků! Je jasné, že návštěvnost bude minimálně 200 000. 

To ale organizátorská čtveřice tvrdě narazí. Pronájem pozemků v zapadlém městečku Wallkill radnice rychle stornuje. Má na to plné právo. Během uzavírání dohody je totiž řeč o koncertu pro 50 000 lidí. Jakmile vyšlo najevo, že se festivalu bude dařit až příliš, proběhla mezi wallkillskými starousedlíky vlna protestů. Organizátoři museli rychle najít jiné místo konání. To se naštěstí objevilo na mléčné farmě u vesnice Bethel, jihozápadně od města Woodstock. Pozemek velký 2,4 km² patřil Maxovi B. Yasgurovi. 

„Nebudeme od něj kupovat mléko, dokud ten svůj hippie festival neodvolá,“ rozhořčili se na Yasgura občané Bethelu. A to i přes to, že se je Lang snažil uklidňovat pohádkou o účasti 50 000 lidí. Jejich názory otisklo několik médií. Farmář ale necouvl. Zbývalo jen zajistit pořádné ozvučení. Producentská část týmu nechala zbudovat 21metrové věže s ozvučením, aby si muziku plnými doušky mohli vychutnat i fanoušci v zadních řadách. 

15. srpen ale připravil organizátorům pořádný šok. Po deštěm rozbahněných vesnických silnicích se k mléčné farmě jako had táhla kolona několika tisíc aut a malých, barevně pomalovaných mikroautobusů Volkswagen. Doprava zcela zkolabovala. Důvod byl nasnadě. Návštěvníků nebylo dvě stě tisíc, ale půl milionu! Na místo se dokonce sjelo několik televizních štábů. Kalamitu na festivalu Woodstock mohly na obrazovkách sledovat celé Spojené státy. Takřka aprílové počasí situaci ještě zhoršilo. Všude jen kaluže a bahno, kanalizace nestačila brát vodu a brzy došla i kapacita toalet. Sullivanský kraj, ve kterém se festival odehrával, vyhlásil dokonce výjimečný stav!

Smrtící traktor a čtyři potraty 

Sprcha je luxus, jaký si nemohl nikdo dovolit. Stejně tak suché oblečení. Přesto akce probíhala až neskutečně poklidně a atmosféra byla přímo skvělá. Marihuanou vycpané jointy putovaly z ruky do ruky, mnohde došlo na diethylamid kyseliny lysergové neboli psychedelickou drogu LSD. Mezi mladými lidmi nebyla nouze ani o heroin. Dívky byly v duchu jednoho z hlavních hesel hnutí hippies – volné lásky – povolné. Zábavu nekazil ani fakt, že na akci bylo zoufale málo jídla. Festival měl sice zajištěn zdravotnický personál, ale víc jak dvojnásobný počet účastníků ukázal nedostatky i v poskytování první pomoci. 

A jaké bylo po víkendu skóre? Jeden mladík zahynul po předávkování heroinem, další usnul na louce – kde ho ve vysoké trávě smrtelně zranil projíždějící traktor. Kromě toho došlo ke čtyřem potratům a naopak dvě děti se během festivalu narodily. První prvorodičku stihl vrtulník transportovat do nemocnice, druhá dívka porodila v autě.

Výsledek byl přesto pozitivní. Většina účastníků odjížděla z Woodstocku naprosto spokojena. V pátek zahrálo devět skupin či jednotlivých interpretů, v sobotu čtrnáct a z neděle na pondělí deset. Za rekordmany je považována britská formace The Who, ve své době největší konkurenti Beatles. Nadšenému publiku dopřáli 23 skladeb. Na rozloučenou zahrál kytarista a zpěvák Jimi Hendrix. 

Kde jsou Beatles? 

Ke zklamání fanoušků odmítl účast skladatel a zpěvák Bob Dylan. Ještě víc ale všechny hippies zamrzelo, že nedorazili ani Beatles. Jejich neúčast je dodnes woodstockou záhadou. Organizátoři kontaktovali modlu hippie kultury Johna Lennona. A odtud se již verze, proč se legendární festival odehrál bez něj, liší. Na vině mohla být snaha protlačit na Woodstock kapelu Lennonovy partnerky Yoko Ono, Plastic Ono Band. V něm kromě Lennona a Yoko hrál také později veleslavný Eric Clapton. Lang a Kornfeld ale s touto podmínkou nesouhlasili. Lennon byl svou partnerkou doslova posedlý, což vedlo k mnoha hádkám uvnitř Beatles. Ostatně, o rok později se také formace rozpadla.

Další zdroje usuzují, že Lennon o účast Beatles na festivalu stál. V tom, že z plánu nakonec sešlo, by mohl mít prsty dokonce 37. prezident Spojených států Richard Nixon, který nechtěl dát umělci povolení ke vstupu z Kanady do USA! Lennonův jazyk dokázal být pěkně nabroušený. A co hůř, naslouchalo mu několik generací. 

„Vidíte? Půl milionu lidí – taková masa již mohla vyrabovat celý okres. Tyhle tři dny ale přinesly jen skvělou hudbu a harmonii,“ promluvil na závěr k účastníkům Max Yasgur. Woodstock z dějin 20. století již nikdo nesmaže. Přesto Yasgur již nekývl na nabídku pořádat další Woodstock opět u něj na farmě. „Už zase provozuji naplno farmu, nejde to,“ omlouval se. Zřejmě nejslavnější mléčná farma USA funguje pod taktovkou Yasgurova syna dodnes. 

TIP: Když Brouci dobyli Ameriku: Jak se rodila nesmrtelnost beatlemánie

Mnoho bývalých hippie, účastníků Woodstocku i mladých lidí, se sešlo k 20letému výročí ještě roku 1989. U mléčné farmy se promenádovalo přes 20 000 lidí. Nikdo o ně ale nestál. Bagry na místa, kde dříve probíhal festival, nahrnuly haldy hnoje. Nevítaných návštěvníků se přesto nezbavili. Nedivme se, slovní spojení „generace Woodstocku“ se stala uznávaným termínem. Že si za deset let většina z přesvědčených hippies oholila dlouhé vousy a z vlasů div ne do pasu zůstal krátký sestřih? Vždyť se proti nim postavilo i jedno z jejich hesel: „Nevěř nikomu nad 30.“ Hippie styl ale zůstane do společnosti trvale otisknut.

Woodstock neumírá

Prvním ročníkem Woodstock neskončí. Festival se bude konat také na desáté výročí v  roce 1979, na 20. výročí, poté o pět let později a  znovu opět na 30. výročí v  roce 1999. Účastníci prvního ročníku se ale shodnou, že atmosféra byla navzdory nepřízni počasí neopakovatelná a  v šechny další festivaly jsou jen chabou náhražkou.

Tradice Woodstocku má své ozvěny i  v  České republice. Mezi lety 2006 až 2008 se konal lokální Woodstock u  Domažlic. Za český Woodstock je někdy považován i  festival v  Trutnově.

Legendární první Woodstock se kromě sestříhaného dokumentu z roku 1970 dočkal také  filmového zpracování. Komedii natočil roku 2009 tchajwansko-americký scenárista a  režisér Ang Lee, držitel Oscara za režii filmu Zkrocená hora. Snímek o  festivalu šel do české distribuce pod názvem Zažít Woodstock.


Další články v sekci