Aktivita slunečních skvrn výrazně překonává dřívější předpovědi

Sluneční cyklus 25 zřejmě nebude tak klidný a nudný, jak to vypadalo z dřívějších předpovědí...

11.04.2022 - Stanislav MihulkaV prosinci 2019 skončil další jedenáctiletý cyklus sluneční aktivity, který se označuje jako „cyklus 24“. Vyznačoval se nikoliv jedním ale dvěma výraznými vrcholy a byl nejslabším za posledních 100 let. Zároveň se neustále zlepšují naše schopnosti sluneční aktivitu předpovídat, i když stále plně nechápeme mechanismy, které jsou za cykly sluneční aktivity zodpovědné.

Odborníci dospěli k názoru, že cyklus 25, který už nějakou dobu běží, se bude vyznačovat nevýraznou aktivitou. Jak se ale ukazuje, Slunce na to má jiný názor. Od počátku cyklu 25 je patrné, že sluneční aktivita převyšuje původní odhady. Tento trend se navíc prohlubuje, takže v současné době je Slunce výrazně aktivnější, než s čím počítaly dřívější předpovědi.

Předpovědi slunečního cyklu selhaly

Jednoduchým měřítkem aktivity je množství slunečních skvrn. Na základě jejich pozorování, a také s využitím dalších parametrů americké agentury NOAA, NASA a International Space Environmental Service předpověděly, jak by měl vypadat současný cyklus 25. Předpovědi nevyšly a zdá se, že Slunce vstupuje naopak do cyklu s neobvykle vysokou aktivitou.

TIP: Zapomeňte na polární záře: Slunce možná vstupuje do extrémně klidné fáze

Zatím vše nasvědčuje tomu, že můžeme čekat častější a silnější sluneční bouře se všemi jejich negativními projevy. I v tomto případě ale platí, že vše zlé je k něčemu dobré. Pokud se potvrdí, že aktuální sluneční cyklus bude doprovázen silnou aktivitou Slunce, přijdou si na své přijdou milovníci polárních září. Můžeme čekat častější a velkolepější nebeská představení, která by se mohla objevovat i v našich zeměpisných šířkách.

Předpověď sluneční aktivity a skutečná pozorování (foto: NOAA SWPC, CC0)


Další články v sekci