Reklama


Bukrinské předmostí 1943: Sovětský výsadkový Arnhem (3)

27.08.2017 - Michal Sklenář

Rudá armáda byla v budování výsadkových vojsk průkopníkem. Navzdory dlouhodobým zkušenostem však masový útok parašutistů v bitvě o Kyjev na sklonku léta 1943 skončil krvavým fiaskem. Zavinilo ho zbrklé velení, počasí a paradoxně i příliš úspěšný postup vlastních sil

Pomník na bukrinském předmostí - Pomník obětem nepodařeného výsadku na bukrinském předmostí
Pomník na bukrinském předmostí - Pomník obětem nepodařeného výsadku na bukrinském předmostí

Předchozí části: 

Bukrinské předmostí 1943: Sovětský výsadkový Arnhem (1)

Bukrinské předmostí 1943: Sovětský výsadkový Arnhem (2)


Katastrofa sovětského výsadku u Bukrina ale znamenala pro Němce jen malou útěchou za selhání jejich snah o zničení sovětského předmostí 29. září. Všechny parašutisty zcela nepotřeli, ti přeživší se ihned vzpamatovali a organizovali boj navzdory svému zničenému vybavení. Výsadek přišel o 19 z 25 vysílaček. V noci z 27. na 28. září ještě seskočily tři skupiny radistů, po kterých se ovšem slehla zem, o den později sestřelili Němci letoun Po-2 s vysílačkami. Komunikace tak až do 6. října zůstala sporadická. Šlo o vážný problém, protože rudoarmějci v předmostí podle pamětí Nikity Chruščova někdy výsadkáře považovali za banderovce nebo německé provokatéry a pálili po nich.

Když ne výsadkáři, aspoň partyzáni

Zbytky výsadku se držely v malých skupinách v lesích jižně od Kaněva, Dudari a severně Bučaku. Skupina 230 mužů se dostala přes Dněpr a posílila sovětské hlavní síly. Dalších 600 čelilo Němcům u Kaněva a Čerkass, 200 u Černyši a 300 u Jablonova. Plukovník Sidorčuk jako první navázal kontakty se zbytky parašutistů na levém břehu Dněpru a ihned informoval sovětské jednotky, aby na ně nestřílely. Jeho skupina, zformovaná 5. října u Kaněva, byla se 600 muži největší a na rozdíl od ostatních disponovala dostatkem výzbroje a munice.

Sidorčuk nakonec vytvořil brigádu se třemi střeleckými prapory a ženijní, protitankovou, spojovací a průzkumnou četou. Ještě 6. října navázal spojení se 40. armádou a od 8. do 11. října ho Sověti přes frontovou linii zásobovali. Pak ale na skupinu zaútočili Němci a výsadkáři se museli stáhnout do Taganžského lesa, který nabízel lepší krytí. Tam se k nim připojily další skupiny, například muži A. Bluvštejna, V. V. Fofanova a S. Petrosjana.

Posílený Sidorčukův oddíl znepokojoval německá vojska od 28. října do 11. listopadu. Pomocí kurýra navázal spojení s 2. ukrajinským frontem, konkrétně velením 52. armády, které dalo Sidorčukovovi rozkaz probít se k sovětským liniím a zároveň napadnout a obsadit vsi Lozovok, Sekirna a Svidovok na levém břehu Dněpru. Zpočátku úspěšný útok ale selhal kvůli sedmi německým tankům, přechod Sidorčukových výsadkářů-partyzánů k pravidelným sovětským silám se tak podařil až v noci ze 13. na 14. listopadu.

Sovětský výsadek u Velikého Bukrinu se – co do počtu nasazených mužů, techniky a materiálu – s výsadkovou operací Market Garden u nizozemského Arnhemu, uskutečněnou o rok později, úplně srovnat nedá. Obě však měly podobný výsledek. Přílišný optimismus, podcenění nepřítele a ignorace nepříznivých okolností vedly k pohromám, které vlastní krví zaplatili parašutisté. Podobně jako po neúspěchu u Vjazmy se už sovětské velení do podobného dobrodružství nepustilo a srovnatelnou operaci do konce války nepodniklo.

Ztráty výsadkářů

VELIKÝ BUKRIN, 24.–25. 9. 1943
Útvary: 3. a 5. gardový výsadkový sbor Výsadkových vojsk Vojenského letectva Rudé armády (Vozdušno-desantnyje vojska Vojenno-vozdušnych sil Krasnoj armiji)

Nasazeno: 4 575 mužů
Padlých a nezvěstných: asi 842 mužů
Zajatých: asi 1 458 mužů
Celkem ztráty: 2 300 mužů (50,27 %)

  • Zdroj textu: II. světová Speciál Speciální jednotky
  • Zdroj fotografií: Автор: Nikkolo - Фото зроблено власноруч, CC BY-SA 1.0, https://uk.wikipedia.org

ReklamaReklama

Aktuální články

Kéralští komunisté propagují sekularismus a práva žen. Jejich demonstrace stále dokážou přitáhnout davy.

Zajímavosti

Kaspické jezero (resp. Kaspické moře) je se svojí rozlohou 371 tisíc kilometrů čtverečných a délkou 1 199 kilometrů největším jezerem světa a zasahuje území pěti středoasijských států. Prvenství mezi jezery zastává i co do objemu, nachází se v něm 78 200 krychlových kilometrů slané vody.

Zajímavosti

Novozélandští vojáci pózují s německou protitankovou puškou Tankgewehr Mauser

Válka

S heliocentrickým uspořádáním Sluneční soustavy přišli už staří Řekové. Na obrázku ilustrace z roku 1660

Vesmír

Princ Ruprecht nebyl jen velký dobrodruh a schopný velitel, ale také štědrý mecenáš věd a umění

Historie

Jeskynní a skalní obydlí hrála důležitou roli i v čínské historii. V jednom takovém strávil sedm let i současný čínský prezident Si Ťin-pching.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907