Čínská sonda Čchang-e 6 přistála na odvrácené straně Měsíce

Na odvrácené straně Měsíce úspěšně přistála čínská sonda, která k našemu souputníkovi zamířila na počátku května. Cílem mise Čchang-e 6 je odběr vzorků a jejich doprava zpět na Zemi.

04.06.2024 - Martin Reichman



Přistávací modul mise Čchang-e 6 podle Čínské vesmírné agentury (CNAS) dosedl podle plánu v oblasti South Pole-Aitken. Podle zatím ne zcela potvrzených informací lander přistál zhruba 20 km od původně plánovaného místa přistání. Pro Čínu jde o druhou misi na odvrácené straně Měsíce, kam se zatím žádná jiná země nedostala. Podle CNAS projekt „přináší mnohé technické inovace, velké riziko a vysokou obtížnost“.

Spojení mezi přistávacím modulem Čchang-e 6 a řídícím střediskem na Zemi zajišťuje retranslační komunikační družice Čchüe-čchiao 2 (Queqiao-2), kterou Čína vyslala na oběžnou dráhu kolem Měsíce v březnu. Komunikační družice bude na lunární orbitě pokračovat i po skončení aktuální mise a má sloužit i následujícím plánovaným čínským projektům.

Další úspěch v řadě

Přistávací modul má na povrchu Měsíce strávit zhruba o třetinu méně času, než tomu bylo v případě předchozí mise Čchang-e 5. Vzorky má sonda odebírat za pomoci mechanického ramene a vrtáku z hloubky až dvou metrů, horniny pak poputují zpět na Zemi. Vedle nástrojů pro odběr vzorků sebou lander nese i další vědecké vybavení – dvojici kamer, penetrující radar, spektrometr, francouzský detektor DORN pro studium přenosu prachu a detektor nabitých částic NILS od ESA. Pasivním přístrojem je blok italských koutových odražečů INRRI.

Cílem mise je získat zhruba dva kilogramy vzorků (v rámci mise Čchang-e 5 to bylo 1,731 kg). Jejich analýza by podle čínských vědců měla poskytnout detailnější informace o historii Měsíce, Země a Sluneční soustavy. Může také ukázat rozdíl mezi složením hornin na méně probádané odvrácené straně Měsíce.

Probíhající mise je dalším čínským krokem v rámci přípravy letu, jenž by dopravil na Měsíc lidskou posádku. Tohoto milníku chce Peking dosáhnout do roku 2030. Představitel čínské vesmírné agentury pro pilotované lety Lin Si-čchiang již v dubnu uvedl, že na tento účel jsou již vyvíjeny a testovány klíčové součásti a probíhá i výběr posádky. Úspěšné přistání posiluje postavení čínského vesmírného programu v globálním dobývání Měsíce. 


Další články v sekci