Čínští odborníci získali nový měsíční minerál, který lze využít k jaderné fúzi

15.09.2022 - Stanislav Mihulka

Čína získala z Měsíce materiál, který by mohl jednoho dne pohánět fúzní reaktory

<p>Ve vzorcích čínské lunární mise Čchang-e 5 byl objeven minerál changesit-(Y), který obsahuje helium-3. <em>(ilustrační foto: Shutterstock)</em></p>

Ve vzorcích čínské lunární mise Čchang-e 5 byl objeven minerál changesit-(Y), který obsahuje helium-3. (ilustrační foto: Shutterstock)


Reklama

V prosinci 2020 přistál v komplexu lunárních dómů Mons Rümker, v severní části Oceánu bouří, modul čínské lunární mise Čchang-e 5. Sonda zde odebrala necelé 2 kilogramu vzorků a návratový modul je záhy dopravil na Zemi. Šlo o první vzorky z Měsíce po téměř 50 letech a odborníci je od té doby intenzivně zkoumají.

Čínská národní vesmírná agentura CNSA společně s Čínským úřadem pro atomovou energii a dalšími institucemi 9. září v Pekingu oznámili, že ve vzorcích mise Čchang-e 5 objevili nový minerál, který dostal označení changesit-(Y). Minerál sám o sobě není nijak zvlášť zajímavý, jde o průhledný fosfátový materiál, který tvoří krystaly o velikosti zhruba 10 mikronů.

Vzácný izotop pro jadernou fúzi 

Zajímavé je ovšem to, že changesit-(Y) obsahuje helium-3, významný izotop, který je možné využít v jaderné fúzi. Pokud se pro fúzní reakci smíchá helium-3 s deuteriem, vznikne helium a jeden proton, přičemž fúze je v takovém případě mnohem lépe zvládnutelná. Problém je v tom, že na Zemi je helium-3 velice vzácné.

TIP: Vzorky čínské sondy z Měsíce jsou mnohem mladší, než ty z programu Apollo

Na povrchu Luny je helium-3 podle všeho mnohem běžnější. To dělá z Měsíce potenciálně zajímavý cíl vesmírných těžařů. Vzhledem k tomu zřejmě nebude náhodou, že Čína pouhý den po oznámení objevu changesit-(Y) zveřejnila plán poslat během příštích 10 let k Měsíci další tři nepilotované mise. Konečným cílem Číny je trvalá přítomnost na Měsíci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jeden z lepších nevěstinců na území okupované Francie. (foto: Wikimedia Commons, Bundesarchiv, Dietrich, CC-BY-SA 3.0)

Historie

Vasariho koridor spojuje Palazzo Vecchio (florentskou radnici) s palácem Pitti (vévodským sídlem) přes galerii Uffizi a horní část mostu Ponte Vecchio. (foto: Pixabay, Alexandra MerzCC0)

Zajímavosti
Revue

Babyboom invazivního plzáka španělského propuká zjara. Přemnožení hladovci hravě zničí celou úrodu. Spasou hlavně listy, ale zbytek porostu oslintají, pokálí a zválí. Počet dospělců kulminuje v létě. (foto: David Říha ©)

Příroda

Kupa galaxií SDSS J1004+4112, jak ji zachytil Hubbleův teleskop.

Vesmír

Rekonstrukce vzhledu dávného obrněného „červa“ Wufengella bengtsoni.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907