Dvojitý úspěch: Vzorky z Měsíce i z planetky Ryugu dorazily na Zemi

17.12.2020 - Martin Reichman

Mimořádným úspěchem se mohou v tomto týdnu pochlubit hned dvě asijské vesmírné agentury. Na Zemi se jim podařilo dopravit vzorky z Měsíce a z planetky Ryugu.

<p>Japonské vesmírné agentuře JAXA se povedla i závěrečná část mise Hajabusa 2, a to dopravit nasbírané vzorky asteroidu Ryugu na Zemi.</p>

Japonské vesmírné agentuře JAXA se povedla i závěrečná část mise Hajabusa 2, a to dopravit nasbírané vzorky asteroidu Ryugu na Zemi.


Reklama

Japonská kosmická agentura JAXA v úterý oznámila, že kapsle, kterou minulý týden dopravila na Zemi sonda Hajabusa 2, obsahuje odebrané částečky z planetky Ryugu. Kapsle čínské vesmírné sondy Čchang-e 5 přepravující vzorky měsíční horniny zase úspěšně přistála v oblasti Vnitřního Mongolska.

Hledání stop života

Šestiletá mise japonské sondy Hajabusa 2 k blízkozemní planetce Ryugu má svůj happy end. Sondě, která vyrazila na svou pouť v roce 2014, se loni podařilo během dvou pokusů odebrat vzorky z povrchu planetky, jejíž stáří se odhaduje na 4,6 miliardy let a před pár dny vrátit přepravní kapsli zpátky na Zemi. Až do pondělí ale nebylo jisté, zda se podařilo naplnit nejdůležitější část mise – tedy dopravit společně s kapslí na Zem i odebrané vzorky.

Plán počítal s tím, že Hajabusa 2 se vrátí s přibližně 100 miligramy vzorků, což se podle Hirotaky Sawady z JAXA povedlo. „Chtěli jsme získat 100 miligramů nebo víc, a to jsme rozhodně dostali,“ uvedl Sawada na tiskové konferenci. Dodal, že když vzorky poprvé spatřil, ztratil řeč. „Bylo to opravdu jiné, než jsem čekal. Bylo toho docela dost,“ řekl k obsahu vzorků v kapsli. Vědci doufají, že zkoumání získaných vzorků pomůže objasnit vývoj Sluneční soustavy a vznik života na Zemi.

Návrat po 44 letech

Podobným úspěchem se může pochlubit i čínská agentura CNSA. Po nedávném úspěšném přistání sondy Čchang-e 5 na povrchu Měsíce a následném sběru vzorků, se také jejich přepravní kapsle dočkala úspěšného návratu. Kapsle přepravující vzorky přistála během včerejška v oblasti Vnitřního Mongolska.

Po přesném místě dopadu kapsle se nyní intenzivně pátrá. Do hledání se zapojilo několik helikoptér a také pozemní družstva. Očekává se, že vyzvednutí kapsle bude obtížné kvůli jejím malým rozměrům, tmě, nízkým teplotám a sněhové pokrývce, nicméně pravděpodobnost jejího lokalizování je podle zástupců CNSA jen otázkou času. Očekává se, že kapsle dopravila na Zemi zhruba dva kilogramy měsíční horniny.

Poslední vzorky Měsíce dopravila na Zemi v roce 1976 sovětská sonda Luna 24. Téměř 400 kilogramů měsíční horniny dopravili na Zemi také američtí astronauti, kteří na Měsíci přistáli v letech 1969 až 1972.

Reklama

  • Zdroj textu:

    JAXA, CNSA, ČTK

  • Zdroj fotografií: JAXA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907