Čínská sonda přistála na Měsíci, má tam odebrat vzorky hornin

02.12.2020 - Martin Reichaman

Čínská sonda Čchang-e 5 úspěšně přistála na Měsíci, kde má odebrat vzorky hornin a dopravit je zpět na Zemi.

<p>Vzorky odebrané jedním sestupným aparátem vynese z povrchu druhý speciální modul, který se na oběžné dráze spojí se servisním modulem.</p>

Vzorky odebrané jedním sestupným aparátem vynese z povrchu druhý speciální modul, který se na oběžné dráze spojí se servisním modulem.


Reklama

Hlavním cílem projektu je získat pomocí vrtného zařízení a robotické paže z hloubky až dvou metrů kolem dvou kilogramů hornin a dalšího materiálu. Podle čínských médií by měl sběr vzorků začít do dvou dnů od přistání sondy na Měsíci. Sběr se má uskutečnit v oblasti Oceanus Procellarum (Oceán bouří) na přivrácené straně Měsíce. Čínští vědci chtějí na vzorcích hornin zkoumat geologické složení Měsíce

Po ukončení sběru budou vzorky přepraveny do návratného modulu. Cesta zpět na Zemi má trvat čtyři a půl dne. Předpokládá se, že kapsle se vzorky přistane pomocí padáku v čínské autonomní oblasti Vnitřní Mongolsko mezi 15. a 17. prosincem

TIP: Japonská společnost ispace hodlá v roce 2022 přistát na Měsíci s landerem

Sondu vynesla na oběžnou dráhu kolem Země 23. listopadu raketa Dlouhý pochod 5 z čínského vesmírného střediska na ostrově Chaj-nan. Na orbitu kolem Měsíce Čchang-e 5 pak dorazila v sobotu večer po letu trvajícím 112 hodin.

Vesmírné mise za účelem odebrání vzorků měsíční horniny uskutečnily v 60. a 70. letech také Spojené státy a Sovětský svaz. Pokud se sonda vrátí úspěšně na Zemi, bude Čína třetí zemí na světě, které se podařilo odebrat vzorky z Měsíce.

Reklama

  • Zdroj textu:

    ČTK

  • Zdroj fotografií: CNSA

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907