Japonská společnost ispace hodlá v roce 2022 přistát na Měsíci s landerem

17.08.2020 - Stanislav Mihulka

Měsíc dál láká soukromé společnosti. Japonský startup ispace chce již za dva roky přistát s modulem o velikosti automobilu

<p>Přistávací modul Hakuto-R</p>

Přistávací modul Hakuto-R


Reklama

V poslední době jsme byli svědky několika pokusů soukromých společností o přistání na Měsíci, které ale nebyly úplně úspěšně. Za dva roky by chtěla zkusit štěstí s přistáním japonská společnost ispace. Mise společnosti ispace by měla vyrazit do vesmíru s raketou Falcon 9 od SpaceX v roce 2022. Jde tak o mírné zpoždění, podle původních plánů měla vyrazit již o rok dříve. 

Společnost ispace nedávno představila svůj měsíční lander – Hakuto-Reboot (Hakuto-R). Hakuto v japonštině znamená „bílý králík“ a původně šlo o název týmu, který se před pár lety účastnil soutěže Google Lunar X-Prize, a který tehdy vedli lidé z ispace. Vítězem se měl stát ten, kdo by přistál na Měsíci s landerem a splnil tam určité úkoly.

Měsíc jako čerpací stanice

Soutěž tehdy předběhla dobu a skončila v roce 2018 bez vítěze. Několik účastníků to ale nevzdalo a pokračují dál ve vývoji měsíčních přistávacích modulů, tak jako ispace. Přistávací modul Hakuto-R se velikostí blíží automobilu a váží zhruba 340 kilogramů. K Měsíci by měl letět po „dlouhé“ dráze, kterou urazí za tři měsíce.

TIP: Lunární sonda NASA objevila místo dopadu izraelského modulu Berešít

Cílem tokijské společnosti ale pochopitelně není pouhé přistání na Měsíci. Vývojáři a inženýři by rádi využívali lunární vodní led a vyráběli z něj vodu pro kolonisty, společně s raketovým palivem. Palivo vyrobené na Měsíci by pak přepravovali na kosmické „čerpací stanice“, kde si kosmické lodě budou doplňovat palivo na cestách Sluneční soustavou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ispaceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Francouzští rezervisté v Paříži během 1. světové války. Město na Seinou bylo první evropskou metropolí, která naplno zažívala hrůzu z náletů. (foto: Picryl, Library of CongressCC0)

Historie

O nekontrolované „oslavné“ výstřely není nouze především při nejrůznějších příležitostech na Blízkém východě. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Botox se často používá k vyhlazování vrásek na čele. (foto: Shutterstock)

Věda

Kráter v arizonské poušti, dnes označovaný jako Barringerův, je první strukturou vědecky identifikovanou coby důsledek dopadu kosmického tělesa. (foto: Flickr, Arizona's Earth Science Photo Gallery, Dale NationsCC BY-NC 2.0)

Vesmír

Vrcholy masívu Ypsarionu spadají na východ strmými stěnami. (foto: Peter Hupka - se souhlasem k publikování)

Příroda

Ariane 5 vynášející Vesmírný teleskop Jamese Webba, prosinec 2021. (foto: ESA/CNES/Arianespace, CC BY 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907