Japonská společnost ispace hodlá v roce 2022 přistát na Měsíci s landerem

17.08.2020 - Stanislav Mihulka

Měsíc dál láká soukromé společnosti. Japonský startup ispace chce již za dva roky přistát s modulem o velikosti automobilu

<p>Přistávací modul Hakuto-R</p>

Přistávací modul Hakuto-R


Reklama

V poslední době jsme byli svědky několika pokusů soukromých společností o přistání na Měsíci, které ale nebyly úplně úspěšně. Za dva roky by chtěla zkusit štěstí s přistáním japonská společnost ispace. Mise společnosti ispace by měla vyrazit do vesmíru s raketou Falcon 9 od SpaceX v roce 2022. Jde tak o mírné zpoždění, podle původních plánů měla vyrazit již o rok dříve. 

Společnost ispace nedávno představila svůj měsíční lander – Hakuto-Reboot (Hakuto-R). Hakuto v japonštině znamená „bílý králík“ a původně šlo o název týmu, který se před pár lety účastnil soutěže Google Lunar X-Prize, a který tehdy vedli lidé z ispace. Vítězem se měl stát ten, kdo by přistál na Měsíci s landerem a splnil tam určité úkoly.

Měsíc jako čerpací stanice

Soutěž tehdy předběhla dobu a skončila v roce 2018 bez vítěze. Několik účastníků to ale nevzdalo a pokračují dál ve vývoji měsíčních přistávacích modulů, tak jako ispace. Přistávací modul Hakuto-R se velikostí blíží automobilu a váží zhruba 340 kilogramů. K Měsíci by měl letět po „dlouhé“ dráze, kterou urazí za tři měsíce.

TIP: Lunární sonda NASA objevila místo dopadu izraelského modulu Berešít

Cílem tokijské společnosti ale pochopitelně není pouhé přistání na Měsíci. Vývojáři a inženýři by rádi využívali lunární vodní led a vyráběli z něj vodu pro kolonisty, společně s raketovým palivem. Palivo vyrobené na Měsíci by pak přepravovali na kosmické „čerpací stanice“, kde si kosmické lodě budou doplňovat palivo na cestách Sluneční soustavou.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com

  • Zdroj fotografií: ispaceDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907