Reklama


Generálové padlí za druhé světové války (3): Werner von Fritsch

14.09.2017 - Jiří Suchánek

Generálplukovník Werner von Fritsch padl během polského tažení v roce 1939, když mu střela protrhla tepnu v levém stehně

Werner von Fritsch (1880–1939) - Werner von Fritsch (na snímku vlevo) patřil v druhé polovině 30. let k nejvýznamnějším postavám Wehrmachtu.
Werner von Fritsch (1880–1939) - Werner von Fritsch (na snímku vlevo) patřil v druhé polovině 30. let k nejvýznamnějším postavám Wehrmachtu.

Jméno generálplukovníka Wernera von Fritsche je v dějinách třetí říše spojeno především s takzvanou aférou Blomberg–Fritsch z ledna roku 1938.

Velitel pozemního vojska von Fritsch tehdy po skandálu ministra války polního maršála von Blomberga, který se oženil s bývalou prostitutkou, doplatil na Hitlerův strach z další ostudy v nejvyšším velení Wehrmachtu. Na přetřes totiž přišlo dávno zapomenuté falešné obvinění, že je von Fritsch aktivní homosexuál, a tato vykonstruovaná aférka nakonec vyústila až v jeho nucené odstoupení z funkce 4. února 1938.


Další části seriálu Generálové padlí za druhé světové války:


Již 18. března sice generálovo jméno očistil vojenský soud, avšak jeho reputace byla navždy pošpiněna a rehabilitace se nedočkal. I přes tuto křivdu ale zůstal věrný nacistickému režimu.

Přepadení Polska se účastnil jen jako „čestný velitel“ 12. dělostřeleckého pluku a během tohoto tažení také 22. září 1939 nedaleko od Varšavy padl. Dodnes je poměrně rozšířený názor, že von Fritsch šel dobrovolně v ústrety „vojácké smrti“, když se vydal vstříc polské kulometné palbě. Jde však o legendu, která se nezakládá na pravdě.

Skutečné okolnost von Fritschovy smrti popsal v oficiálním protokolu jeho pobočník poručík Rosenhagen:

„Naše dělostřelectvo stále střílelo jen sporadicky. Nabyl jsem dojmu, že útok na tomto úseku již nebude pokračovat, a navrhl jsem generálplukovníkovi, abychom se odebrali do týla. Souhlasil, načež jsme se nejprve plazením a poté polosehnutí stahovali zpět. Mezi domy, ke kterým jsme přišli, se spustila od našich linií palba z pušek a kulometů. Protože jsem se domníval, že na nás střílejí vlastní vojáci, zamával jsem tím směrem. Střelba ale neustávala, a tak jsme pokračovali příkopem. V tom generálplukovník utržil zásah do levého stehna, přičemž střela mu protrhla tepnu. Okamžitě se zhroutil a já jsem mu ihned rozepnul košili, roztrhl kalhoty a začal sundávat šle, kterými bych mohl nohu zaškrtit, načež generálplukovník řekl: ‚Nechte to být‘. Poté ztratil vědomí a zemřel. Mezi zraněním a smrtí uplynula sotva jedna minuta.“

Werner von Fritsch se stal druhým německým generálem padlým v boji v letech 1939–1945. Nezáviděníhodné prvenství připadlo generálmajoru pořádkové policie a SS-Brigadeführerovi Wilhelmu Fritzi von Roettigovi, kterého zabili polští vojáci 10. září 1939.

  • Zdroj textu: II. světová leden-únor 2017
  • Zdroj fotografií: Deutsches Historisches Museum

ReklamaReklama

Aktuální články

Vzducholoď Italia, jež se v roce 1928 měla vznést k severnímu pólu, nakonec svého cíle dosáhla, poté však tragicky ztroskotala.

Zajímavosti

Sériová výroba návratových modulů lodí Sojuz

Vesmír

Zámek ční nad obcí Hohenschwangau

Historie

Hlavním receptem na léčbu takzvaného bombového (též šrapnelového) šoku byl klid a odpočinek

Válka

Dron Fury s novým motorem může provádět průzkum 15 hodin

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907