Generálové padlí za druhé světové války (5): William Gott

28.09.2017 - Jiří Suchánek

Britský generál Gott nakonec nestihl po první bitvě u El Alameinu převzít velení 8. armády. Post velitele útvaru tak přijal Bernard Montgomery

Generálporučík William Gott (1897–1942) -<p>Generálporučík William Gott byl zabit v dopravním letadle. Mnozí jsou toho názoru, že jeho smrt nebyla náhoda, ale předem připravená německá akce</p>
Generálporučík William Gott (1897–1942) -

Generálporučík William Gott byl zabit v dopravním letadle. Mnozí jsou toho názoru, že jeho smrt nebyla náhoda, ale předem připravená německá akce


Reklama

Po první bitvě u El Alameinu, v níž Britové v červenci 1942 zastavili postup Rommelovy tankové armády Afrika, měl podle požadavku Winstona Churchilla podniknout velící generál Claude Auchinleck okamžitý protiútok. K tomu však nedošlo, a tak byl Auchinleck odvolán ze svých funkcí.

Do boje s Rommelem

Ve vedení Vrchního velitelství Středního východu jej nahradil generál Harold Alexander a 8. armádu měl převzít generálporučík William Gott (1897–1942), zkušený důstojník, který bojoval již v první světové válce a nyní se velmi dobře osvědčil i v poušti severní Afriky.

Než ale stihl 8. armádu skutečně převzít, zastihla jej smrt. Dne 7. srpna 1942 nastoupil generál Gott na letišti Burg-el-Arab do dopravního letounu Bristol Bombay, který sem jako každý den dopravil z Káhiry zásoby a poštu a zpět evakuoval raněné vojáky.

Britský stroj náležící k 216. peruti RAF pilotoval teprve devatenáctiletý seržant Hugh James. Gott, který letěl do Káhiry na důležité jednání, se posadil vedle řadových vojáků a dvoumotorový stroj se vydal na cestu ve velmi malé výšce (zhruba 15 m), která jej měla uchránit před německými stíhači.

Náhoda, nebo prozrazení?

Existují spekulace, že Němci o cestě nového velitele 8. armády věděli ze zachycené rádiové zprávy, a ať už je to pravda nebo ne, faktem zůstává, že britský letoun se brzy stal terčem skupiny Messerschmittů Bf 109 od stíhací eskadry 27, v jejímž čele letěl vrchní šikovatel Emil Clade. Ten přesnou střelbou zapálil bristolu oba motory a seržant James musel zahájit nouzové přistání.

To se mu povedlo na jedničku, jenže když už z letounu začali prchat první vojáci, poddůstojník Bernhard Schneider v kokpitu dalšího messerschmittu provedl poněkud nerytířskou věc: vrak transportního letadla z malé výšky pokropil kulometnou dávkou, která zabila 17 vojáků včetně generálporučíka.

Na druhé straně ale tento akt také může podporovat verzi o tom, že šlo skutečně o operaci s jednoznačným cílem Williama Gotta odstranit. V každém případě měl tento sestřel kromě generálovy smrti i jiný důsledek: velení 8. armády se ujal do té doby nepříliš známý generálporučík Bernard Montgomery, pozdější vítěz nad Rommelovým Afrikakorpsem.


Další části seriálu Generálové padlí za druhé světové války:


Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: WikipediaDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Svatojakubskou cestu spousta křesťanů dodnes absolvuje především z náboženských důvodů, s rostoucí popularitou se ale na cestu vydávají lidé různých náboženství a motivací. Od roku 1993 patří Camino de Santiago do seznamu světového dědictví UNESCO. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Experimenty s profesionálními běžci ukázaly, že při sprintu na 100 metrů jim kofein zrychlí čas v průměru o 0,14 sekundy. (foto: PixabayCC0)

Věda

K prachovým bouřím dochází na Marsu každoročně. Jednou zhruba za tři tamní roky, tedy 5,5 roku na Zemi, ovšem přijde opravdu masivní, tzv. globální bouře. (ilustrace: Getty Images)

Vesmír

Smrtící pasti číhající na archeology najdeme spíš ve filmech a počítačových hrách. (foto: Getty Images (Lucasfilm Ltd.)

Historie

Tento útvar známe i z našich lesů – pravděpodobně jde o hálku žlabatky dubové (Cynips quercusfolii) na listu dubu letního (Quercus robur). (foto: Shutterstock)

Příroda

Zhruba třetina všech dospělých uvádí některý z příznaků nespavosti a 6 až 10 % lidí trpí natolik závažnými symptomy, že splňují diagnostická kritéria pro poruchu spánku. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907