Generálové padlí za druhé světové války (3): Werner von Fritsch

14.09.2017 - Jiří Suchánek

Generálplukovník Werner von Fritsch padl během polského tažení v roce 1939, když mu střela protrhla tepnu v levém stehně

Werner von Fritsch (1880–1939) -<p>Werner von Fritsch (na snímku vlevo) patřil v druhé polovině 30. let k nejvýznamnějším postavám Wehrmachtu.</p>
Werner von Fritsch (1880–1939) -

Werner von Fritsch (na snímku vlevo) patřil v druhé polovině 30. let k nejvýznamnějším postavám Wehrmachtu.


Reklama

Jméno generálplukovníka Wernera von Fritsche je v dějinách třetí říše spojeno především s takzvanou aférou Blomberg–Fritsch z ledna roku 1938.

Velitel pozemního vojska von Fritsch tehdy po skandálu ministra války polního maršála von Blomberga, který se oženil s bývalou prostitutkou, doplatil na Hitlerův strach z další ostudy v nejvyšším velení Wehrmachtu. Na přetřes totiž přišlo dávno zapomenuté falešné obvinění, že je von Fritsch aktivní homosexuál, a tato vykonstruovaná aférka nakonec vyústila až v jeho nucené odstoupení z funkce 4. února 1938.


Další části seriálu Generálové padlí za druhé světové války:


Již 18. března sice generálovo jméno očistil vojenský soud, avšak jeho reputace byla navždy pošpiněna a rehabilitace se nedočkal. I přes tuto křivdu ale zůstal věrný nacistickému režimu.

Přepadení Polska se účastnil jen jako „čestný velitel“ 12. dělostřeleckého pluku a během tohoto tažení také 22. září 1939 nedaleko od Varšavy padl. Dodnes je poměrně rozšířený názor, že von Fritsch šel dobrovolně v ústrety „vojácké smrti“, když se vydal vstříc polské kulometné palbě. Jde však o legendu, která se nezakládá na pravdě.

Skutečné okolnost von Fritschovy smrti popsal v oficiálním protokolu jeho pobočník poručík Rosenhagen:

„Naše dělostřelectvo stále střílelo jen sporadicky. Nabyl jsem dojmu, že útok na tomto úseku již nebude pokračovat, a navrhl jsem generálplukovníkovi, abychom se odebrali do týla. Souhlasil, načež jsme se nejprve plazením a poté polosehnutí stahovali zpět. Mezi domy, ke kterým jsme přišli, se spustila od našich linií palba z pušek a kulometů. Protože jsem se domníval, že na nás střílejí vlastní vojáci, zamával jsem tím směrem. Střelba ale neustávala, a tak jsme pokračovali příkopem. V tom generálplukovník utržil zásah do levého stehna, přičemž střela mu protrhla tepnu. Okamžitě se zhroutil a já jsem mu ihned rozepnul košili, roztrhl kalhoty a začal sundávat šle, kterými bych mohl nohu zaškrtit, načež generálplukovník řekl: ‚Nechte to být‘. Poté ztratil vědomí a zemřel. Mezi zraněním a smrtí uplynula sotva jedna minuta.“

Werner von Fritsch se stal druhým německým generálem padlým v boji v letech 1939–1945. Nezáviděníhodné prvenství připadlo generálmajoru pořádkové policie a SS-Brigadeführerovi Wilhelmu Fritzi von Roettigovi, kterého zabili polští vojáci 10. září 1939.

  • Zdroj textu:

    II. světová leden-únor 2017

  • Zdroj fotografií: Deutsches Historisches Museum

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Údajná hlava jezdecké sošky Jehovy nalezená v archeologické lokalitě Churvat Keijafa ve středním Izraeli.

Věda

Velkokněžny Xenie a Olga

Historie

Galaxie HSC J1631+4426 na snímku teleskopu Subaru.

Vesmír

Rak může překvapit nebojácným a zdárným překonáváním překážek.

Příroda

Nezisková organizace Czechitas už uspořádala 450 workshopů a dlouhodobých kurzů.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907