Historická perlička: Kvůli peněžence nasadil sluha Knápek vlastní život

Les Svíb ležící v severovýchodních Čechách nedaleko obce Máslojedy dostal svoje jméno podle dřeviny svídy krvavé. Tento název nabyl nový smysl v červenci 1866, kdy se Svíb stal místem snad nejkrvavějších bojů celé bitvy na Chlumu...

14.09.2023 - Daniel Černohorský



Historikové se dodnes přou, zda byl les Svíb opravdu natolik strategicky významným místem, že stálo za to o něj zápolit, nebo se jednalo jen o plýtvání lidskými životy. Faktem ovšem je, že do boje o tento prostor se vrhly dva rakouské armádní sbory, které se tu utkaly se 7. pruskou divizí a fatálně tak odkryly svou vlastní obranou linii.

Nezanedbatelný obnos

Bitvu o les začal habsburský generálmajor Friedrich von Brandenstein, který v čele své brigády dorazil k lesnímu příkopu, kde se kryli Prušáci, kteří jej uvítali salvou z pušek. Dál to nešlo. Brandenstein byl zasažen dvěma kulemi, sražen z koně a odnesen z bojiště. Jeho dva prapory vyhnala vražedná rychlopalba pruských „jehlovek“ okamžitě z lesa. K dovršení smůly tam někde ztratil i peněženku. Zřejmě se jednalo o větší obnos, protože generálmajor poslal svého burše (vojenský sluha), aby tobolku našel a přinesl mu ji zpátky.

Sluha Franta Knápek během pátraní padl celkem třikrát do zajetí. Po vysvětlení svého poslání jej ale Prušáci vždy se smíchem a kopanci propustili. Jeho anabáze trvala celý den. Zažil všech pět hromadných útoků na Svíb a skrýval se dokonce i pod hromadou mrtvých. Nakonec peněženku přece jen našel, ležela úplně volně mimo hranice lesa. Obnos souhlasil. Svého pána našel Knápek až po bojích, byl ještě naživu. Dal sluhovi jako spropitné pět zlatek, vzal si tobolku a spokojeně umřel.

Kromě Brandensteina si střetnutí v lese vyžádalo životy dalších stovek mužů. Například 27. pruský pluk do něj vyrazil se 3 000 muži a 90 důstojníky a vyšel na druhé straně se dvěma oficíry a zhruba 300 vojáky. Svíb se tak během jednoho dne proměnil v ohromný mnohonárodnostní hřbitov. Dnes vede jeho středem takzvaná Alej mrtvých, kterou lemují jednoduché kříže i monumentální pomníky, je jich tu kolem 120. 


Další články v sekci