Absurdní záměna: Pomník padlého vojína zdobí podobizna Františka Ferdinanda!

15.11.2017 - Jiří Kala

Pomník obětem první světové války u nás stojí pomalu v každé obci či vesnici. V obrovském množství památníků se ale nachází zajímavá historická perlička

Omyl nebo záměr? - Pomník se jménem Františka Navrátila a rozmazanou fotografií arcivévody Františka Ferdinanda
Omyl nebo záměr? - Pomník se jménem Františka Navrátila a rozmazanou fotografií arcivévody Františka Ferdinanda

Reklama

Zemřel následník trůnu opravdu v Sarajevu? Právě tak by se mohl ptát příznivec slaboduchých konspiračních teorií, kdyby si pečlivě prohlédl pomník padlých v malé obci Stan nedaleko Hlinska na Českomoravské vysočině. 

Voják, nebo generál?

Pomník sám není ničím neobvyklý – komolý jehlan, zlacené písmo, střízlivé pojetí prosté patosu. Zaznamenána jsou na něm jména šesti padlých z první a jednoho z druhé světové války. Při bližším pohledu na fotografii Františka Navrátila (1888–1915) se však pozorný návštěvník neubrání pocitu, že se nejedná o podobiznu sotva třicetiletého záložáka z českomoravského pomezí, ale někoho úplně jiného.

Ohlodána zubem času, hledí z porcelánové obruby zasazené ve světlé žule do kraje tvář poněkud obtloustlého muže s mohutným knírem a ježkem, který je místo erárního mundůru, popřípadě svátečních šatů, jak je na pomníkových fotografiích zvykem, oděn do honosné generálské uniformy s vyznamenáním Signum Laudis na hrudi.

TIP: Atenát na Františka Ferdinanda d´Este: Událost, která odstartovala konec monarchie

Není pochyb o tom, že se skutečně nejedná o vojína Františka Navrátila ze Stanu, nýbrž o jeho „jmenovce“ arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este (1863–1914). Tedy slovy Švejkovy bytné paní Müllerové „toho tlustýho, nábožnýho“, jehož zavraždění se stalo záminkou k řetězci tragických rozhodnutí vedoucích k vypuknutí světového konfliktu, milionům obětí a následkům, s nimiž si Evropa vlastně neví rady dodnes. Hrůzy války dolehly pochopitelně i na české země, byť se jim přímé akce vyhnuly a pomníky padlých téměř v každé obci a městě jsou dnes jejich nejhmatatelnější ozvěnou.

Slavný vs. zapomenutý

Patrně nezjistíme, jak a kdy k záměně fotografií na pomníku ve Stanu došlo. Mohlo jít o nedbalost, neznalost, nebo snad zlomyslnost? Je to koneckonců jedno, zbývá jen pachuť nespravedlivé ironie.

Nešťastný arcivévoda František Ferdinand bývá někdy označován za první oběť Velké války. Okolnosti jeho smrti jsou zdokumentovány minutu po minutě a jeho hrobka v Arstettenu je bezmála poutním místem. Osud Františka Navrátila je však zapomenut – nejspíš již nelze zjistit, jak a kde přesně padl a kde leží jeho ostatky. Pro budoucí generace po něm měla zůstat alespoň jeho tvář zvěčněná na pomníku v rodné vsi. I to málo mu kdosi odepřel.

  • Zdroj textu:

    Tajemství české minulosti

  • Zdroj fotografií: Wikipedie, archiv autora

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Plástové město Çatalhöyük nemělo ulice – chodilo se po střechách domů, do nichž se sestupovalo žebříky.

Zajímavosti

Ve výřezech snímky obnovených lidských plic po 24 hodinách.

Věda

Náš Měsíc se utvořil po srážce mladé Země s další protoplanetou, před zhruba 4,425 miliardami let.

Vesmír
Zajímavosti

Čedičová stěna u obce Hlinky působí velmi celistvým dojmem.

Příroda

Královny Alžběta I. a Viktorie. Dvě dámy, které ovládly svou dobu. Jedna zemřela bezdětná, druhá přivedla na svět hned devět dětí.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907